Trochu nesměle vstupovaly v pátek a v sobotu budoucí prvňáčci do budovy, kam někteří z nich budou od září chodit do první třídy. Obavy, co je vlastně čeká, byly na někom znát víc, na někom méně, a některé z dětí by mohly do školní lavice evidentně usednout třeba zítra. „Já se nebojím, jenom se trochu stydím," přiznal malý klučina, když se ho paní učitelka u zápisu snažila postupně zbavit ostychu. I on ale nakonec odcházel s úsměvem na tváři.

Zápisy dětí v Základní škole Zlatá Stezka 240 v Prachaticích.
Podobně jako v ostatních základních školách v Prachaticích chodili v pátek a v sobotu rodiče s budoucími prvňáčky také do Základní školy Zlatá Stezka 240. Její ředitelka Lenka Králová vypadala v sobotu krátce před jedenáctou hodinou, kdy i zde zápisy skončily, spokojeně. „Letos k nám rodiče přivedli zapsat šedesát a jedno dítě. Ale i letos jsou v jednání u některých dětí možné odklady," shrnula Lenka Králová s tím, že k zápisu do této základní školy dorazili rodiče dětí jak ze spádových, tak mimo spádových oblastí, a také ti, jejichž děti dostali v loňském roce odklad.


Ačkoliv s největší pravděpodobností do první třídy nenastoupí od září všech jednašedesát dětí, které byly u zápisu, ředitelka ZŠ Zlatá Stezka 240 počítá s otevřením dvou poměrně naplněných tříd. „U dětí, které v září do školy nenastoupí, je prvořadé, aby jejich rodiče podali žádost o odklad, a především součástí musí být jak vyjádření klinického psychologa nebo odborného lékaře a pedagogicko-psychologické poradny. Někteří rodiče přicházejí už rovnou s tím, že žádají o odklad, s některými tuto možnost probíráme na základě výsledků znalostí a dovedností zjištěných při zápisu. Přece jen přechod z mateřské školy do základní je velká změna a ne každé dítě je ji schopno zvládat, ale vždy je to o individuálním posouzení a na zvážení rodičů," doplnila Lenka Králová.

Z celkového počtu dětí, které letos přišly do této školy k zápisu, se u osmi bude rozhodovat o odkladu. „Ve všech případech je to ale oboustranná záležitost, není to tak, že bychom rodiče přesvědčovali, že je odklad potřeba, spíše sami přicházejí s tím, že jim ho doporučily i učitelky v mateřské škole, které přece jen s dítětem pracují častěji. Vždy je to na zvážení zákonného zástupce," zdůraznila.

Zápisy dětí v Základní škole Zlatá Stezka 240 v Prachaticích.
S připraveností dětí, které zápis zvládly, je Lenka Králová spokojena, i když drobné nedostatky se dají s přehledem v následujícím půl roce odstranit. „Za tu dobu může u dětí nastat veliký posun. Rozsah znalostí je zhruba stejný, jako každý rok, některé dítě má základní, některé rozšířené znalosti," doplnila ředitelka školy.


Budoucí prvňáčci na Zlaté Stezce se při zápisu ocitli v cirkusovém prostředí, které pro odlehčení opakovaně škola zvolila. Starší děti se proto proměnily v klauny, krotitele, kouzelníky, akrobaty a pomáhaly svým budoucím spolužákům lépe zvládat novou zkušenost. Podobné odlehčení není až tak samoúčelné a neslouží jen k odbourání strachu z neznámého prostředí, hravá forma je výhodou a pro děti i přirozenější. „Při zápisu se zjišťují dovednosti, které by dítě mělo mít pro vstup do základní školy, ať už je to znalost čísel, geometrických tvarů, barvy a podobě," dodává Lenka Králová.


To vše mají už teď v malíčku dvojčata Lucie a Nikola. K zápisu je přivedli rodiče Štefan a Petra Můrkovi. A podle tatínka je nejvyšší čas. „Zvládají asi všechno, co by budoucí prvňáčci zvládat měli, ať už je to počítání nebo písmenka. Řekl bych, že je to s nimi čím dál tím horší, školu už holky rozhodně potřebují," říká s úsměvem tatínek.