Tak se totiž jmenuje slavná kniha českého spisovatele a novináře Eduarda Basse, která oslavuje cirkusácký život a přibližuje nám, běžným smrtelníkům, jejich život a cestu k umění. A právě podle této knihy dostal před lety název i cirkus, který dnes vedou bratři Navrátilové, a který už dnes začne bavit v Prachaticích. „Eduarda Basse si velmi vážím. Z vyprávění starších generací vím, že to byl velmi skromný a poctivý člověk. Jezdil s cirkusem proto, aby byl u všeho dění. Právě proto dokázal krásně a věrně popsat jak tu dřinu, tak i vděčnost z potlesku publika,“ vysvětloval vznik názvu Hynek Navrátil s tím, že cirkusáctví, jako každá jiná práce, se musí dělat ne na sto, ale sto šedesát procent, aby bylo poctivé.
V letošním roce už město navštívil cirkus Berousek, který stejně jako Humberto patří k české špičce mezi cirkusy. „Takových cirkusů, kde to lidé nedělají jen pro peníze, je málo. Berouska si samozřejmě vážím, doufám, že se naše představení bude v Prachaticích líbit alespoň tak, jako to jeho,“ pokračoval Hynek Navrátil s tím, že i cirkus Humberto chová medvědy. A slona, který Humbertu chybí, bohatě nahradí soubor dvanácti nádherných lvic, které si cirkus sám odchovává. „Samozřejmě se každý cirkus snaží nabízet něco trochu jiného než konkurence. Proto doufám, že náš program místní ocení,“ přál si spolumajitel cirkusu.
A program cirkusu není rozhodně ledajaký. Kromě drezúry bohatého zvěřince, který je veřejnosti k nahlédnutí otevřen od devíti hodin ráno, budou svými kousky při představení bavit také akrobaté. Předvedou žonglování nohama nebo chůzi po rukách, o zábavu se postará Arménský klaun, který patří ke světové špičce. Celý program, při kterém se majitelé snaží o co nejkratší prodlevy, bude trvat i s přestávkou téměř dvě a půl hodiny.
Do Prachatic se cirkus vrací po více než deseti letech, kdy projel například Francii, Slovensko nebo Itálii.