„Máme hlášených několik případů, kdy zákazníci požádali prodavačku o rozměnění větší bankovky. Až po odchodu povedené skupinky prodavačky zjistily, že přišly o část tržby,“ potvrdil ředitel Městské policie Ivo Novotný.
Měniči jdou hlavně po malých obchodnících „Chtějí rozměnit velkou bankovku, pak ještě tu menší a tak dlouho s penězi manipulují, až prodavačka o peníze přijde,“ zdůraznil. Připustil ale, že městská policie případy neřešila. „Ono vlastně není moc co řešit. Je totiž potřeba pachateli prokázat úmysl, a to bývá problém. Teď je podstatné upozornit obchodníky, že se po městě podobná činnost děje,“ varuje ředitel.
Podle dosavadních zjištění si pachatelé vybírají spíše menší obchody, kde bývá jen samotná prodavačka nebo obsluha. „V Prachaticích to sice není častý jev, ale také to není poprvé. Podle mne se nejedná o nikoho z místních lidí, spíše se sem dostala skupinka odjinud a snaží se tu nějakou chvíli podvádět. Zatím od tří poškozených víme jen to, že se jedná o dva muže hovořící česky bez přízvuku. Všechny se shodují, že mají kratší prořídlé vlasy,“ doplnil informaci Novotný.
Přestože městská policie nemůže zasáhnout přímo, i tak se na ni mohou prodavačky v případě podezření obrátit. „Pokud by nastala podezřelá situace, kdy bude po prodavačce někdo cizí chtít vyměnit větší bankovku, může zavolat na linku 156 a tuto transakci provést za naší přítomnosti. Myslím si, že slušnému člověku to vadit nebude a toho, kdo má něco za lubem, to může odradit. Ale každopádně doporučuji být rozhodně při rozměňování opatrnější,“ obrátil se na případné další oběti podvodníků ředitel Novotný.
A nejen při rozměňování. Pozornost je třeba udržet neustále. „Pokud se prodavač nechá jakkoli rozptýlit, problém s vrácením peněz potom může mít i u zákazníků, kteří se špatným úmyslem vůbec nepřišli. Na svou práci se prostě prodavač musí plně soustředit,“ řekla jedna z prachatických prodavaček. I ona má s měniči svou zkušenost. Napálit se ale nenechala.