„Máme totiž kapacitu osmadvacet dětí, od září letošního roku bychom jich měli mít zhruba šestnáct. To znamená, že máme volná místa i pro přespolní,“ říká ředitelka mateřinky Jana Němečková.

Místní mateřská škola se navíc snaží, aby nebyl ohrožen její provoz. „Jsme samozřejmě rádi za každé dítě. Ještě před dvěma lety jsme měli osmadvacet dětí, letos už jen devatenáct. Některé odcházejí do školy, některé se se svými rodiči stěhují jinam,“ vysvětlila Jana Němečková.

I z toho důvodu chrobolská školka přijímá už děti od dvou let věku. „Jsme na ně připraveni, jedinou podmínkou je, aby děti neměly plenky, uměly si říci, že potřebují na toaletu,“ poznamenává ředitelka mateřinky.

„Někteří rodiče školáků si vzali dovolenou, aby s nimi mohli strávit velikonoční prázdniny, a tak doma zůstaly i děti předškolní,“ vysvětluje ředitelka.
Ta má už druhým rokem obavy z klesajícího počtu dětí v mateřince. „Byly roky, kdy jsme měli plnou kapacitu. Jenže děti silných ročníků už odešly do školy a výhledově to nevypadá, že bychom z Chrobol a spádových obcí kapacitu zase naplnili. Přitom školka prochází náročnými rekonstrukcemi. Jsou nová okna, topení, malby, nábytek i hračky. Nově jsme vybavili kuchyni, chystáme se na úpravy zahrady. Obec nám vychází vstříc, a tak upravujeme, jak to jen jde,“ poznamenala ředitelka se slovy, že i z toho důvodu je po celý duben zápis do mateřinky, přičemž uvítají i děti z Prachatic a to i dvouleté. Cesta z Prachatic, zhruba devět kilometrů dlouhá, trvá osobním vozidlem asi deset minut jízdy.

„Je škoda, že třeba děti z Leptače dojíždějí do Prachatic, přitom spádově patří k nám. Jenže když tam jedou rodiče za prací, vezmou je s sebou. My můžeme mimo jiné nabídnout i to, že jsme v hezké přírodě,“ říká Jana Němečková.
„Zvažovali jsme, že dáme dítě do školky do Lhenic. Nakonec jsme se rozhodli pro Chroboly a jsme spokojení,“ řekli při příchodu do školky manželé Růžičkovi ze Záhoří.
„Každé dítě může ovlivnit existenci naší školky,“ uzavírá Jana Němečková.

„Školku chceme v obci jednoznačně udržet. Pokud by klesal stav dětí, musela by školka pak přizpůsobovat úvazky stávajících zaměstnanců v mateřince,“ říká starosta obce Chroboly Oldřich Valouch.

„Práce s dvouletými dětmi je hodně odlišná od práce s dětmi předškolního věku. Jestli je na to tato školka připravená, je to výhoda,“ říká odborný ředitel prachatického mateřského centra Sluníčko Júsuf Traore.
Zápisy v prachatických mateřinkách se konají v povelikonočním týdnu.
„Zatím tedy nemůžeme říci, jak bude naplněna na pracovištích kapacita,“ poznamenala včera ředitelka Mateřské školy Prachatice Marie Přibíková.