Vedení školy rozhodlo o jejím uzavření vinou epidemie sezónní chřipky.
„Už od minulého pondělí se začala nemocnost až podezřele rychle zvyšovat. V pátek jsme měli celkem třicet šest procent nemocných žáků. Po konzultaci s pracovníky Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích, jsme se rozhodli školu uzavřít. Léčit se mohli žáci přes víkend a navíc ještě bude škola uzavřená až do zítřka. Všichni dostali domácí úkoly. Těm nemocným je přinesli spolužáci“ popisoval ředitel Základní a mateřské školy v Šumavských Hošticích Miroslav Kouba.
Prázdniny pomohly
Chřipkové prázdniny naopak pomohly žákům Gymnázia a střední odborné školy ekonomické ve Vimperku. „Původní nemocnost byla celkem třicet tři procent. Dnes se toto číslo ale už snížilo na sedmnáct. To je už zcela běžná nemocnost. Je vidět, že žákům chřipkové prázdniny skutečně pomohly a dali se za tu dobu do pořádku. Neměli jsme proto důvod prázdniny ještě prodlužovat,“ popisovala včerejší situaci ředitelka Gymnázia a střední odborné školy ve Vimperku Eva Piherová.
Také v Základní a mateřské škole ve Čkyni se začíná situace zlepšovat. „Chřipkové prázdniny máme ještě dnes, takže přesně nevím, jak bude vše vypadat zítra, kdy už chceme školu otevřít. Mluvil jsem ale s místní doktorkou a ujistila mě, že se už nemocnost začíná snižovat. Nepochybuji o tom, že od zítřka už bude vše v pořádku,“ uvedl včera ředitel školy Stanislav Mauric.
Fámy o tom, že vinou sezónní chřipky je uzavřená také Základní škola v Národní ulici v Prachaticích, Deníku vyvrátila její ředitelka Hana Bolková.
„Tato zpráva se ke mě dostala asi ze tří zdrojů. Je to ale samozřejmě nesmysl. V pátek u nás byla nemocnost patnáct procent, toto číslo ale stále klesá. Nemáme proto žádný důvod, školu uzavřít. Poradili jsem se i s pracovníky Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích a nemá význam školu uzavírat,“ upozorňovala Hana Bolková.
Dobrá prevence
Vedení školy navíc připravilo pro žáky preventivní opatření, která by měla zamezit výskytu jak běžné sezónní chřipky, tak i prasečí. „Všechny žáky ale i pracovníky školy jsme poučili o tom, jak riziko minimalizovat. Ve škole jsme zvýšili hlavně hygienická opatření ve společných stravovacích prostorách a hygienických zařízeních. Opatření zahrnují také dodržování správného mytí rukou, používání kapesníků při kašli a kýchání. V každé třídě je dostatek kapesníků. Také jsme děti poučili tom, že by měly mít dostatek spánku a zvýšit přísun vitamínů, tedy jíst více zeleniny a ovoce. Preventivní opatření si mohou všichni přečíst na několika místech ve škole,“ upřesnila Hana Bolková.