Zdaleka ne každý nebude spěchat zpod peřiny jen tak z pohodlnosti, kdekoho totiž v posledních dnech zlobí virózy. „Snažila jsem se zvládnout vše v práci a zároveň připravit vnoučatům hezké Vánoce, ale zmáhá mě rýma a kašel, musela jsem polevit, místo v hračkářství nakupuju v lékárně a nemůžu se dočkat, až se o svátcích pořádně vyspím,“ líčí Lenka Matějková z Českých Budějovic.

Nemocných sice zvolna přibývá, podle čerstvých poznatků epidemiologů se ale situace nijak neliší od normálu. „Situace ve výskytu akutních respiračních infekcí včetně chřipky je dosud klidná a odpovídá roční době,“ potvrdila v pátek ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Jitka Luňáčková. „Ani nejnovější hlášení lékařů nenasvědčuje příliš vysokému nárůstu nemocnosti,“ doplnila.

Jak dodává ředitelka Krajské hygienické stanice, nemocnost v týdenních intervalech pouze mírně stoupá. „Ke 49. kalendářnímu týdnu bylo v Jihočeském kraji hlášeno 1136 případů na 100 000 obyvatel. K 50. kalendářnímu týdnu byla nemocnost 1143 na 100 000 obyvatel. Za 51. týden, tedy k 21. prosinci evidujeme 1161 nemocných na 100 000 obyvatel,“ shrnula vývoj posledních týdnů. Nemocnost tak stoupla o 0,6 %, resp. 1,6 % ve srovnání s předcházejícím týdnem.

Pacienti v lékařských ordinacích si nejčastěji stěžují stěžují na rýmu, kašel či teploty. V drtivé většině případů je však netrápí chřipka, ale jen takzvané akutní respirační infekce.
Potvrzuje to Kvetoslava Kotrbová, ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje: „Z výsledků laboratorních vyšetření biologického materiálu od nemocných vyplývá, že převažují jako původci jiné než chřipkové viry, převážně rhinoviry. Původce chřipky typu A, subtyp AH1 i AH3 byl zachycen pouze ojediněle.“

To je dobrá zpráva i pro ty, kdo promeškal ideální dobu pro očkování. „Vzhledem k příznivé epidemiologické situaci je možno pokračovat v očkování proti chřipce. Využít možnosti očkování mohou hlavně ti, kteří z časových důvodů očkování nestihli a mají o očkování zájem. Doporučováno je zejména starším a chronicky nemocným lidem,“ říká Kvetoslava Kotrbová.

Vakcína by si letos měla s chřipkovým virem poradit. „Z dosavadních informací o kolujících typech chřipky v ČR i v Evropě se dá předpokládat, že kolovat budou oba typy chřipkových virů s převahou typu A (H1N1). Dosud analyzované chřipkové kmeny odpovídají vakcinálním prototypům,“ uzavírá.