Informace zástupců pojišťoven o tom, že se mění zájem Čechů o určité destinace, potvrzuje i Lenka Martanová z Cestovní kanceláře Oceán v Prachaticích, která se v neděli vrátila z Kalábrie. „Měli jsme na místě poradu s ostatními kolegy a vedením hotelu, kde jsme se zabývali úbytkem turistů. Například naše cestovní kancelář měla v uplynulých letech v nabídce Istanbul. Vzhledem k útokům, které se tam v poslední době bohužel opakovaly, jsme Istanbul z nabídky pro tento rok vyřadili a klienty jsme přesouvali do ověřených a bezpečných destinací. A snížil se i zájem o návštěvu Paříže, ani tu letos v nabídce nemáme a nahradili jsme ji Římem," dodala.

Nicméně připouští, že celkově se snižuje zájem lidí o pobyty v evropských metropolích, ať už je to Paříž, případně Londýn a další donedávna oblíbená a vyhledávaná velká města. Podotkla, že místa pro své dovolené nevybírají pečlivěji pouze klienti, ale nutně to musí řešit i cestovní kanceláře právě s ohledem na celkovou situaci a snahou minimalizovat rizika. „Omezilo to nejen možnost výběru destinací pro letošní rok, ale i výběr aktivit přímo na místě samém. Co se cestovnímu ruchu věnuji, je letošní rok asi nejsložitější co do vysvětlování a odpovídání klientům při výběru místa pro dovolenou," zdůraznila s tím, že klienti velmi podrobně zjišťují veškeré informace. „Zajímají se o program, zabezpečení přímo v cílové destinaci, jestli jsme tam už byli před tím, jaké tam máme kontakty, vyptávají se opravdu důkladněji. Přesto všechno je dál zájem o letoviska v Turecku, v Tunisu i Egyptě. Zatím se všichni vracejí v pohodě a spokojení," doplnila.

Se složitou situací se ale podle slov Lenky Martanové nepotýkají jen cestovní kanceláře, ale také hoteliéři v rizikovějších a dokonce i bezpečných destinacích. „S velkými problémy se potýkají některá letoviska v Turecku, kam míří méně nejen českých turistů, ale hlavně zájemců z Ruska, pro kterou bylo Turecko vyhledávaným místem a kam v podstatě nyní nesmějí. Na druhou stranu se to vše projevuje přeplněnými hotely v některých místech ve Španělsku, a některých řeckých ostrovech," doplnila.

Problém proto může být v současné chvíli především s dostatkem ubytovacích kapacit v místech, která veřejnost vnímá jako bezpečná. „Neprojevilo se to ani tak v extrémně zvýšených cenách za ubytování, jako v tom, že volné místo v hotelu se shání opravdu velmi těžko. Týká se to například Chorvatska, kde se hodně opravovaly a modernizovaly hotely a tam cena skutečně výrazně vzrostla. Solidní hotely jsou zaplněné do posledních míst v sezoně jak v Itálii, tak ve Španělsku, ale i Bulharsku a Řecku. Naproti tomu v Turecku, Tunisu a Egyptě jdou mnohdy s cenami za ubytování až na dřeň, aby vůbec udrželi chod hotelu a zaměstnance," dodala.

Odhadnout, jak se bude situace v cestovním ruchu vyvíjet, se podle jejích slov nedá. „Pokud už lidé chtějí cestovat, neměli by se nechat zastrašit, byť princip určité předběžné opatrnosti určitě nezaškodí," radí Lenka Martanová.