„Správa Národního parku Šumava, Lesy České republiky, obce, klub českých turistů i mikroregion Horní Vltava – Boubínsko našly shodu,“ konstatoval včera tiskový mluvčí Národního parku a CHKO Šumava Radovan Holub. Nová cesta stojí a k dispozici je i nová informační publikace s názvem K vrcholu Boubína novou cestou. „Ta obsahuje přehlednou mapu všech přístupových cest k rozhledně a také řadu fotografií z výjimečného vrcholu,“ upřesnil Holub.
Turisté se ale zároveň dozvědí, proč správa parku změnila vedení původních, mnohdy i desítky let zažitých tras. „Vedle ochrany půdy před stále se rozšiřující erozí, jde také o ochranu některých chráněných druhů ptáků, jejichž hnízdění bylo v této národní přírodní rezervaci zvýšenou návštěvností ohrožováno,“ zdůvodnil.
Nový dřevěný chodník, na který přispěly i finance z Evropské unie, z části poškodil lednový orkán. “My ale zajistíme jeho opravu včas před oficiálním otevřením, které předpokládáme prvního června,“ doplnil Radovan Holub.
K tomu ale nutno dodat, že Správa Národního parku Šumava varuje návštěvníky, že stále trvá zvýšené riziko pádu stromů právě po lednovém orkánu Kyrill. Celoplošný zákaz vstupu do lesů skončil a návštěvníky budou na nebezpečí upozorňovat informační cedule. „Chceme předejít nešťastným událostem, jako byla ta v roce 2004,“ zakončil Holub.