A samozřejmě navnadění na další sezonu, protože místní s trhy rozhodně končit nechtějí. Proč také, když se prý ten záříjový povedl úplně nejlépe a mohl by tak být dobrým příslibem pro nadcházející sezonu. Za svůj trh byli Chlumanští oceněni také v soutěži Vesnice roku Cenou Hejtmana. A to i přesto, že to byl právě Jihočeský kraj, který místním před začátkem trhů zamítl žádost o dotaci. Stánky tak museli místní pořídit z vlastních zdrojů. Ale vyplatilo se, trh se těší oblíbenosti, a to jak u prodejců, tak i návštěvníků.
„Samozřejmě to hodně závisí také na počasí. Ale i když nám jednou opravdu pršelo, přesto lidé přišli, čímž jsme si potvrdili, že náš trh už skalní příznivce má. A to nás moc těší,“ konstatovala starostka Ivana Vlková s tím, že ji těší také zájem ostatních obcí a měst o pořádání podobných trhů.
„To, že o tom uvažují i místa v okolí, nás zdravě posiluje ve snaze trh vylepšit. Už teď o tom přemýšlíme a máme představu, zatím si jí ale nechám pro sebe,“ nenechala se přemluvit k prozrazení budoucích záměrů starostka. Bude se ale prý snažit oslovit ještě více prodejců, aby byla nabídka produktů širší.
I letos už byla ale ráda, že se na trhu střídalo více prodejců, než se z počátku zdálo. Před prvním trhem je totiž musela ještě sama přemlouvat, protože nikdo nevěděl, jaký o trh bude zájem. Časem se ale zájem projevil, a to se poznalo i na odezvě u prodejců. „Někteří třeba přijeli jen jednou, jiní jsou ale na trhu pokaždé. A například druhá kapela, která naším trhem provázela v doprovodném programu, nás sama požádala, zda by mohla vystupovat i příští rok,“ pokračovala chlumanská starostka.
Místní se snaží trh všemožně propagovat. A to jak pomocí rozhlasu či tisku, tak i pomocí internetu. Trh tak získal za několik měsíců takovou proslulost, že se na něm občas objeví i návštěvníci z jiných krajů. Stejně jako vlastní trh se ale místní snaží propagovat lokální trhy obecně a snahu ostatních o pořádání podobných akcí vítají.
„Mám z toho zájmu o lokální výrobu radost, protože někdy se v okolí vyrábějí i věci, o kterých ví jen málokdo. A zaslouží si rozhodně větší popularitu i u místních. Každopádně doufám, že si všichni na náš trh vzpomenou, až příští rok v květnu znovu začneme,“ přála si Ivana Vlková.
Podle ní byl záříjový trh správnou třešničkou na pomyslném dortu, která by mohla zajistit, aby se na trhy za ten prázdný půlrok nezapomnělo.
To se může podařit i s pomocí jiných měst. Už tuto sobotu se totiž uskuteční další trh s podobnou tématikou a poselstvím, a to přímo v Poštovní ulici v Prachaticích. Ta bude patřit od ranních hodin oslavám sklizně, které budou spočívat v trhu farmářských a řemeslných produktů.
Tento trh je na rozdíl od toho Chlumanského akcí pouze jednorázovou, a o jeho pokračování pořadatelé z občanského sdružení Pod povrchem zatím nepřemýšlejí. Jak by také mohli, když ještě neví, jak dopadne jejich zkouška ohněm za několik dní.
I prachatický trh bude mít vlastní specialitu, a to stánek zvaný „Sklizník“, do něhož mohou všichni úspěšní pěstitelé přinést plody své zahrádky. Náležitě oceněny zde budou výpěstky nabízeny těm, kterým se tolik neurodilo, a kteří třeba ani vlastní zahrádku či pole nemají.
A jako v případě Chluman budou na sobotní trh lákat zejména výrobky z lokální produkce.