Začátek nové sezony bude ale pro obec jakožto pořadatele trochu komplikovaný. Minimálně pro první dva termíny totiž zkomplikuje některým návštěvníkům ve směru od Vimperku rekonstrukce křižovatky u Pěčnova. Starostka Chluman Ivana Vlková věří, že i tak si na jejich trhy příznivci cestu najdou. „Je to sice nepříjemné, ale věřím, že všem, kteří přijíždějí na trhy ze strany od Vimperku, nebude líto zajet si zhruba šest kilometrů po objížďce a do Chluman na trhy přijedou. Na druhou stranu se nám zvětší možnosti parkování," snaží se starostka na komplikaci vidět i určité plusy.
Kromě tradiční nabídky se letos obec pokusí udržet návštěvníky na trzích delší dobu i bohatším doprovodným programem. „Budeme rádi, když si tu lidé nejen nakoupí, ale chvíli tu i pobudou. Proto jsme hned první trhy věnovali selskému baroku a Jakubu Bursovi. Doprovodný program zapojí i děti, které budou mít možnost si z papírových stavebnic postavit domečky ve stylu Jakuba Bursy a budou si je moci i vymalovat," naznačila Ivana Vlková.
A není to jediné zpestření prvního trhu. „Tak trochu se znám s Blankou Milfaitovou, která za svou citronovou marmeládu získala před nedávnem dvojitou zlatou medaili na prestižní světové soutěži v Londýně. Máme přislíbeno, že by na trzích měla být se svými marmeládami a hořčicemi," naznačila chlumanská starostka. Na památku si jako malé zpestření navíc návštěvníci trhů odnesou perníčky ve tvaru selského baroka.
Letošní delší zima sice dělala vrásky i pořadatelům trhů na jejich bylinkové zahradě. „Ale je vidět, že příroda to docela rychle dohání. Tak snad bude co prodávat. Určitou výhodu by zpožděné jaro mohlo mít v tom, že návštěvníky trhů přivítají rozkvetlé třešně, protože jinak už bývaly odkvetlé," Věří Ivana Vlková.