Na objektech ale váznou exekuce. Město je chce odkoupit mimo exekuční řízení. „Ti, co tam mají pohledávku se proto museli přihlásit. Dražba se nakonec vinou covidu neuskutečnila. Povedlo se nám ale domluvit odkup celé pohledávky,“ vysvětlila Jaroslava Martanová, starostka města. Dluhy za elektřinu město zaplatilo na sklonku loňského roku.

O obě budovy má město zájem zhruba sedm let, ale neodkázali se s jejich vlastníky domluvit na kupní ceně. Město si proto nechalo od českobudějovické Vysoké školy ekonomické a technické vyhotovit znalecký posudek, který je 2,450 milionu korun na obě budovy včetně dvora. „Budeme muset ale část objektů odstranit,“ popsala Jaroslava Martanová. Část peněz měli Vimperští připravenou v rozpočtu pro rok 2020. V létě zastupitelé rozhodli o odkupu dluhu a na podzim peníze uvolnili.

Kupní smlouvy na objekty čp. 3. a 4, které mají každá jiného vlastníka, se od konce loňského roku připravují a po podpisu, bude dalším krokem částečná demolice. Souběžně město Vimperk začne pracovat na studiích a projektech k využití obou nemovitostí. „Záměr je takový, že tam budou kulturní a výstavní prostory, interaktivní dílny. Něco jako je Sladovna v Písku. Zázemí za radnicí, které na koupený prostor navazuje, bychom chtěli využívat pro svatební obřady, jeho obnova tak zřejmě přijde na řadu jako první,“ odhalila plány vimperská starostka.

Studii s názvem Steinbrenerova tiskárna už město Vimperk má z pera Terezy Dobiášové, ta byla už před lety součástí jiného projektu pro oblast Šumavy. V letošním roce se do nových městských prostor lidé ještě nepodívají. Starostka Jaroslava Martanová řekla, že se město chce na opravy v maximální možné míře využít dotační programy z evropských fondů. „Každopádně jde o takzvanou mokrou variantu, aby turisté ve Vimperku měli kam jít v případě deštivého počasí,“ zdůvodnila.