V pondělí 15. dubna prachatičtí radní dostali na stůl výsledek výběrového řízení na firmu, která se pustí do rekonstrukce areálu na vrcholu Libína. „V tuto chvíli běží veškeré nutné lhůty, ale uvést mohu, že nejvýhodnější nabídku podala prachatická stavební společnost Luspol SE,“ uvedl pro Prachatický deník starosta Jan Bauer s tím, že její nabídková cena je zhruba 21,3 milionu korun bez DPH. Financování z rezervy města Prachatice ale musejí schválit prachatičtí zastupitelé. Mluvit o tom budou 29. června až skončí veškeré procesní úkony a lhůty. Na rezervním účtu města je podle informací Jana Bauera 140 milionů korun, a ty město plánuje využít na dvě nejdůležitější investiční akce, Libín a novou knihovnu.

Budoucí horská chata na Libíně.
Opravy na Libíně začnou letos, hospůdka pod rozhlednou otevře za rok v létě

Nic tajného podle prachatického starosty Jana Bauera není na tom, že se město snaží snížit náklady na opravy na Libíně s pomocí dotací. „Požádali jsme o peníze z Jihočeského kraje. To, zda budeme se žádostí úspěšní, se dozvíme v příštím týdnu,“ upřesnil Jan Bauer. Zároveň doplnil, že platí, že letos v létě se začne se stavbou. „Mezi tím připravíme podmínky a začneme vybírat budoucího provozovatele areálu,“ popsal prachatický starosta další postup vedení města. Harmonogram samotných prací ale ještě není kompletní a město ho zveřejní v následujících týdnech.

A pokud by se někdo chtěl zeptat, kdy bude hotovo, i na tuhle otázku má Jan Bauer odpověď. „Chtěli bychom chytit příští sezonu,“ říká odvážně s tím, že v červnu či červenci 2025 by město Prachatice chtělo přivítat první hosty v restauraci na vrcholu Libína, která má ve městě pod Libínem mnohaletou tradici a rozhledna je symbol Prachatic a blízkého okolí.

Vizualizace, jak by mohl v budoucnu vypadat areál pod rozhlednou na Libíně.
Podívejte, jak by mohla vypadat chata na Libíně

Chatu na vrcholu Libína a přilehlé pozemky koupilo město Prachatice od soukromého majitele v roce 2019 za 8,6 milionu korun. Vypracování studie a projektové dokumentace ale byly komplikované a nakonec trvaly více než tři roky.

Jak šel čas na Libíně: 
- Chata a rozhledna na vrcholu Libína u Prachatic. 
- Původní chata na Libíně vyhořela v padesátých letech 20. století, to tam bývala vojenská hláska. Údajně za požárem stála armáda USA, která považovala místo za strategický bod.
- Nejprve byly na původním místě postaveny sklepy a základová deska. Teprve potom se postavila chata nová.
- O stavbu nové chaty se postaral tehdejší Dům pionýrů a mládeže v Prachaticích, a ten ji také do roku 1989 provozoval.
- Novou chatu koupil v roce 1989 její správce Jaroslav Pekárek, který ji také s celou rodinou provozoval až do konce roku 2007. Rodina také odkoupila bývalé objekty vojska, opravila je a vznikl z nich obytný dům.
- Celý areál následně rodina prodala na přelomu let 2007 a 2008 společnosti Libín Oase, za kterou stál čechošvýcar René Odermann, od té doby je chata zavřená.
- Na podzim roku 2019 chatu a celý areál odkoupilo město Prachatice za 8,6 milionu korun a od té doby připravuje projektovou dokumentaci na rekonstrukci celého areálu.
- Od léta 2022 je tam pro turisty k dispozici občerstvení v Boudě na vrcholu.