Představila je v něm mistryně lidové české tvorby Lenka Volková. Zájemci mohli zhlédnout tři různé typy zdobení, kterými se Lenka Volková zabývá. „Jedná se o techniku voskový reliéf, polepované slámou a polepované dužinou jezerní sítiny," představila svoji tvorbu.
Lenka Volková je od roku 2007 členkou Asociace malířů a malířek kraslic České republiky, která sdružuje asi dvě stovky členů. Její umění je na tak vysoké úrovni, že ji byl etnografy dokonce udělen titul mistryně.


V Prachatickém muzeu se představila už popáté a stále návštěvníky její tvorba udivuje. Především pak kraslice, které jsou polepené slámou. „Jedna taková kraslice mi trvá kolem osmi hodin. To samozřejmě nemluvíme o sběru slámy, pro kterou se pravidelně vydáváme s rodinou. Aby sláma na kraslici měla různé odstíny, musí se sbírat v různou dobu zralosti. Jen tak lze dosáhnout bílé nebo růžové barvy," prozradila. Na otázku, jakou má taková kraslice hodnotu, se jen pousmála. „Myslíte, že někdo zaplatí osm hodin práce? To určitě ne," poznamenala.


Přímo v prostorách muzea pak představila další z typů zdobení, a to voskový reliéf. „Vosk nanáším na vajíčka bez jejich předchozího barvení. Líbí se mi tak více, vynikne jejich přirozenost. Abych mohla voskem docílit různých tlouštěk čar, používám různé nástroje. Klasická je špendlíková hlavička, ale mám například kotejš, který je z husího brka, redispero bez špičky a další," prozradila.


Lenka Volková své umění předává i na různých kurzech, žádného pokračovatele, kterého by si doslova vychovávala, v současné době ale nemá. „Přiznám se, že mi na to nezbývá čas. Kraslice jsou můj koníček, a zabírají mi opravdu hodně času, nejen samotné zdobení, ale i již zmiňované shánění materiálů. Doma máme v kuchyni velký stůl a ten je doslova obložený vajíčky, slámou a dalšími potřebami na zdobení. Vzhledem k tomu, jak je časově náročné jedno vajíčko zdobené slámou, udělám jich ročně jen několik, moje sbírka čítá ale několik různých beden plných kraslic," doplnila ke svému koníčku Lenka Volková.