Jana Zelenková je třicetiletá matka dvou malých kluků ve věku sedm a jeden rok. Žijí ve Vimperku. Ještě nedávno pracovala v jedné vimperské firmě. Nyní je ale na mateřské, a protože nechce být jen odkázána na příspěvek od státu, rozhodla se využít svoje grafické umění a estetické cítění. „Život s tak malými dětmi, které mám, je občas fyzicky i psychicky náročný. Ale především jde o jednu věc. Člověk se musí dokázat spolehnout sám na sebe. Zajistit sebe a své děti a nesedět jen doma a čekat každý měsíc, až dostane pár korun,“ říká Jana.

Asi rok po narození staršího syna začala přemýšlet nad tím, jak se bude její život vyvíjet dál. A protože vystudovala aranžérskou školu, rozhodla se ji využít. Zkusila své první dekorace na svatební auta, zřídila si facebookové stránky a začala svoji práci propagovat. „Začaly se ozývat první zájemci, což byl opravdu hodně příjemný pocit. Ale hlavní je, že se ozývali další a další,“ vzpomíná Jana.

Letos v květnu začal spolek s opravou prostoru u vimperské nemocnice. Jde to skvěle.
Zahradě u princezny Štěpánky bude altán, s financováním pomůže město

Výsledkem bylo několik dekorací na auta týdně, tak začala dělat svatební kytice. To už bylo časově mnohem náročnější, než dekorace vozů, a tak se Jana rozhodla přejít do reklamní agentury v Českých Budějovicích. „Dělali jsme polepy aut, billboardy, vizitky, letáky a podobně,“ pokračuje Jana.

Ten půlrok v krajské metropoli sice znamenal stálý příjem, ale život v Českých Budějovicích stojí dost peněz. Logicky následoval návrat do Vimperka. „Ozvala se mi kamarádka, jestli bych jí nepomohla se svatbou. Účesy, dekorace aut, květiny. A tak teď mám i živnost na kadeřnici,“ pokračuje Jana. A protože kvůli vzájemným neshodám se zaměstnavatelem nechtěla po narození druhého syna ve firmě zůstat, je nyní odkázaná na státní podporu, ale hlavně svoje ruce a nápady.

A těch je nepřeberné množství. Malování na obličeje na různých akcích, svatební účesy, výroba barevných příčesků na vlasy, sponky, malování těhotenských bříšek. „Tenhle nápad byl takovou malou revolucí. Zájem je obrovský, stejně tak různé diskuse, zda je to estetické, bezpečné a podobně. Za bezpečnost svých materiálů ručím, ale rozhodnutí zkrášlit si bříško je na každé mamince,“ vzkazuje kritikům Jana.

První hřib 2023.
Rostou. První hřib vystrčil klobouk v centru šumavských Stachů

V současné době se, jak sama říká a hlavně cítí, veze na vlně adrenalinu. Práce se jí daří, zájem o její umění je stále větší a dokáže si najít čas i na své syny, které na akce bere sebou. Díky své povaze nevzdat se může sobě i klukům dopřát dovolenou a výlety, aniž by žádala pomoc od rodičů a čekala jen s nataženou rukou. „Je to fajn pocit umět se o sebe postarat. Mám život ve svých rukou. Svůj, i svých dětí. A já udělám všechno, co můžu, aby byly šťastné…“

Zda to tak je, se můžete osobně Jany Zelenkové zeptat 1. a 2. července pouti ve Stachách.