Nejslabším měsícem z hlavní sezony byl květen. "Květen propršel," naznačuje Libor Polívka, proč byl zájem zákazníků slabý. Červen byl letos nejsilnější. Vysvětlení je opět jednoduché. "Ve školách už se neučí. Jezdí se na výlety. A když přijdou ke stánku dvě, tři třídy a pak je ještě obvyklý prodej, hned je to na tržbách znát," říká Libor Polívka. Srpen je podle podnikatele už zase standardní. Podobné výsledky jsou i jinde v regionu. Třeba na severní Moravě, kvůli horšímu počasí, jsou na tom ještě o něco hůře. Oproti loňsku očekává Libor Polívka letos produkci nižší zhruba o 20%. Loňské mimořádné výsledky se podle zmrzlináře určitě opakovat nebudou. "Vloni to byl opravdu vyvedený rok. Šest měsíců bylo hezky. S tím se to srovnávat nedá," vysvětluje Libor Polívka.

V Česku se loni vyrobil rekordní objem zmrzliny, poprvé v historii přes 50 milionů litrů. Po přepočtu na hlavu to je více než u sousedů na Slovensku, ale například na Belgičany nebo Estonce Češi nemají.

Podle nově zveřejněných údajů Eurostatu se loni v ČR vyprodukovalo bezmála 51 milionů litrů oblíbené ledové pochoutky. Podle Lukáše Kovandy, hlavního ekonoma společnosti CZECH FUND se jedná o historický rekord za celé období samostatné ČR od roku 1993. Dosud rekord držel rok 2004, kdy produkce dosáhla takřka 46 milionů litrů. Předloni se vyrobilo více než 44 milionů litrů zmrzliny.

V loňském roce výrobě zmrzliny nahrávalo nadmíru teplé počasí, které umocňuje poptávku po ní. A Lukáš Kovanda míní, že za velkými prodeji byla i ekonomicky příznivá situace obyvatel. "Loňská vlna veder zasáhla podstatnou část Evropy, a přesto produkce zmrzliny v zemích jako Francie, Německo nebo Itálie meziročně klesla," upozorňuje v této souvislosti Lukáš Kovanda. Mimochodem, uvedený trojlístek zemí vévodil předloni i loni EU v celkové produkci zmrzliny. V Německu se loni vyrobilo takřka 494 milionů litrů, ve Francii přes 450 litrů a konečně v Itálii 435,5 milionů litrů. Zvláště markantní byl z těchto tří zemí loni meziroční pokles produkce v Itálii, kde vyrobilo o zhruba 66 milionů tun zmrzliny méně než v roce 2017.

Po přepočtu na obyvatele je pořadí úplně jiné. Vede Belgie, kde se loni vyrobilo 18,3 litrů zmrzliny na hlavu, následuje Estonsko a Litva s 15,4, resp. 15,1 vyrobenými litry na obyvatele (viz tabulka níže). Česko je dle produkce zmrzliny na hlavu v rámci EU šestnácté, s 4,8 litry na hlavu. To je v rámci EU podprůměrný výsledek, jelikož v EU se loni vyrobilo zhruba 6,2 litru zmrzliny na obyvatele. ČR si však vede výrazně lépe než Slovensko, kde loni nevyprodukoval ani celý litr zmrzliny na hlavu. V rámci zemí Visegrádské skupiny ale Česko zaostává jak za Maďarskem (loni 6,7 litru zmrzliny na hlavu), tak Polskem (loni 6,3 litru na hlavu).

Kde v EU se loni vyrobilo nejvíce zmrzliny na obyvatele (v litrech):

1. Belgie 18,3

2. Estonsko 15,4

3. Litva 15,1

4. Švédsko 9,7

5. Chorvatsko 8,6

6. Finsko 7,2

7. Itálie 7,2

8. Francie 6,7

9. Nizozemsko 6,7

10. Maďarsko 6,7

16. ČR 4,8

EU 6,2