Žádost se neobjevila na jednání zastupitelů poprvé. Opakovaně i rada města doporučila zastupitelům žádosti nevyhovět.

Jdete proti trendu

„Jedná se o pozemek uprostřed sídliště. Z nedávných zkušeností se zkušebním provozem víme, co čerpadla dokázala dělat za hluk, a to byla umístěna uvnitř v domě. Teď by měla být v oploceném areálu mezi ostatními panelovými domy,“ upřesnila starostka Martina Pospíšilová postoj radních zastupiteli za KSČM Pavlu Trnkovi.

Ten se však nenechal odbýt a trval na svém. Podle něho je toto rozhodnutí proti všemu, co se nyní ve světě děje.

„Domy se zateplují, domy se zkrášlují a jistě z toho máme všichni radost. Víme, že na každý takový objekt přispívá stát částkou zhruba jednoho milionu korun. Tady se jedná o stejnou věc, tedy o zelenou energii a využití tepla země k vytápění domů. Je mi jasné, že by tím odpadl jeden objekt, který by nebyl vytápěn z našeho centrálního zdroje, což by znamenalo jiné problémy. Ale nemohu se smířit s tím, že celý svět jde za co nejvyššími úsporami a co největším využíváním jiných zdrojů tepla, ale my se stavíme proti tomu. Je pravdou, že se jednalo o pokus, který obtěžoval lidi hlukem. Neviděl jsem technické řešení, ale myšlenka je správná a za tím jde celý svět. Když fungují tepelná čerpadla v Borových Ladách, proč by nemohla fungovat ve Volarech,“ ptal se Pavel Trnka.

„Jestliže budeme potřebovat méně tepla pro tento dům, budeme méně smrdět s naší kotelnou a bude tu méně exhalací,“ dodal s tím, že když by náhodou zařízení bylo hlučné, nechají ho zase odstranit.

„Když jste to nakousnul, já to dopovím. Jestliže bychom toto schválili, umožníme jednomu paneláku, aby se odstřihl od naší kotelny a ostatním pak zdražíme teplo, to je důsledek. Pro to já hlasovat nebudu,“ argumentoval Roman Kozák.

Obtěžují hlukem

Navíc podle Pospíšilové existuje nedoporučující stanovisko stavebního úřadu.
„Bytové družstvo chce to samé, co má v jednom paneláku, dát do středu sídliště. Nejsem si jistá, zda chceme mít něco podobného uprostřed zastavěné části města,“ uvedla starostka Martina Pospíšilová.

A zmíněná Borová Lada má jiná čerpadla, zvažovaný systém ve Volarech využívá rozdílu teplot vzduchu a je tudíž podstatně hlučnější. To dotvrdil zkušeností z minulých let i Jaroslav Šiman. „Když se dělala vzduchotechnika ve škole, musela se dělat protihluková opatření,“ dodal Šiman.

Pro nevyhovění žádosti byl i Radek Mrkvička, podle něhož by mohli přijít s podobnou žádostí i vlastníci dalších domů a pak by se mohlo sídliště změnit v množství dalších krabic obehnaných různými ploty.