Stavební úřad rozeslal dotazníky

„Byli jsme požádáni, abychom zlikvidovali černé stavby. Nic zlého netuše jsem se proto na základě usnesení zastupitelstva obrátil v květnu na stavební úřad ve Vimperku. V polovině června se sem dostavila jeho pracovnice. Něco konstatovala a řekla, že bude navrhovat další jednání na místě samém. Místo toho rozeslali všem zúčastněným dotazníky a chtěli vědět, jestli je tady skutečně černá stavba nebo ne. To si, myslím, měli vyřešit oni,“ kritizoval postup úřadu starosta. Jak dále uvedl, zmíněné dotazníkové šetření skončilo začátkem září.

„Proto jsem se byl zeptat na další postup. Ten je bohužel takový, jaký jsem předpokládal. Někde se mění majitelé, jeden z objektů, který by měl jít do dražby, je v majetku Finančního úřadu Strakonice, pak jsou tu majitelé nedohledatelní. Zkrátka a dobře jsem pochopil, že s tím stavební úřad nic dělat nechce. A než aby drbali jen jednoho, požádal jsem je, aby celou akci odpískali,“ dodal starosta, který se kriticky vyjadřuje i na adresu současné legislativy. „Bohužel je stavební zákon tak dokonalý, že je snad lepší stavět načerno. Vidíme to dnes a denně a nikdo s tím nic neudělá. Je to naposledy, kdy jsem se nechal do řešení takové záležitosti zatáhnout. To je věc stavebního úřadu, ten o tom ví a má to řešit, ale nedokáže to dotáhnout do konce,“ zlobí se dál starosta s tím, že se stále více rozmáhá stav, kdy majitel pronajme pozemek někomu, ten ho pronajme dalšímu a ten zmizí. Pozemek má sice majitele, ale ten nemůže černou stavbu odstranit, protože mu nepatří.

„A ještě jednu perličku závěrem. Náš pozemek, ze kterého jsme odstranili černou stavbu, jsme chtěli oplotit. Na to mi na stavebním úřadě ve Vimperku řekli, že stavíme černou stavbu,“ krčí nechápavě starosta rameny nad postojem stavebního úřadu.

Pracovníkům odboru výstavby a územního plánování Městského úřadu Vimperk se podle jeho vedoucího Václava Kokšteina nepodařilo zjistit, kdo je vlastníkem nebo stavebníkem těchto objektů. „Kontaktovali jsme majitele pozemků, ale ti je neznají. Také jsme se obrátili na obec Strážný a prodejce. Avšak rovněž bezúspěšně. Jaroslav Pubal chce jeden z pozemků obce oplotit, ale upozornil jsem ho na fakt, že potřebuje územní rozhodnutí,“ zhodnotil Václav Kokštein.

Deník/Miroslav Fuchs