Někde se dalo v pátek 4. března 2022 nakoupit pohonné hmoty a přitom zůstat pod hranicí 40 korun za litr, jinde už byla tato hranice zřetelně překonána, a to i u obyčejného naturalu. Můžete nám poslat i svůj postřeh nebo fotografii, kolik stojí pohonné hmoty u vás.

Válka na Ukrajině i oslabující koruna tlačí ceny pohonných hmot k rekordním úrovním. Plošné ceny paliv, které indikují další vývoj standardních cen na stojanech čerpacích stanic, za poslední týden skokově narostly. Výrazně přitom podražila nafta. Na některých čerpacích stanicích už se litr prodává za ceny okolo 43 až 44 Kč, což je o 1,50 Kč více než u benzínu.

Výstavba dálnice D3 a obchvatu Českých Budějovic,stavba v Suchém Vrbném
Kvůli válce hrozí, že se zdrží stavby silnic a dálnic i na jihu Čech

Cena ropy se ve čtvrtek 3. března 2022 přiblížila na světových trzích ke 120 dolarům za barel, česká měna dále oslabila nad úroveň 23 korun za jeden americký dolar. Příčinou je samozřejmě ruská agrese vůči Ukrajině. Ceny benzínu a nafty jsou proto v České republice nejvyšší v historii a v závislosti na dalším vývoji války lze očekávat pokračující zdražování. Podle analytiků se cenami pohonných hmot můžeme velmi rychle dostat k úrovni 45 Kč/l, ale i výše.

Průměrné ceny benzínu a nafty ze čtvrtka 3. března 2022 již prolomily úroveň 40 Kč/l. Nafta je v průměru téměř stejně drahá jako benzín. Skokový nárůst plošných cen paliv tento vývoj předznamenával a signalizuje další zdražování hlavně u nafty. Ceny na čerpacích stanicích vždy totiž mají určitou setrvačnost. Naproti tomu plošné ceny bezprostředně reflektují vývoj na trzích. Indikují tedy, kam budou směřovat běžné ceny na stojanech čerpacích stanic.