Chyběl jediný hlas

V Netolicích hradí obyvatelé dvousložkovou cenu vody. Ta v letošním roce činí pro nejčastější vodoměr 2,5 m³/ hodinu v pevné složce ročně 827 korun a v pohyblivé (vodné 33,2 a stočné 23,63) pak 57,13 Kč/m³. „Cenu vody bychom sice teoreticky nemuseli zvyšovat, ale ze zákona máme stanoven desetiletý plán obnovy vodohospodářského majetku, a to někteří lidé prostě nedokáží pochopit. Za tu dobu bychom měli do obnovy vrátit padesát milionů korun,“ okomentoval jednání zastupitelstva starosta Netolic Oldřich Petrášek. Přitom pro schválení jedné z navržených variant chyběl jediný hlas. Sedm z přítomných dvanácti zastupitelů bylo pro, což pro schválení nestačilo. Potřeba je totiž nadpoloviční většina z celkového počtu patnácti zastupitelů.

Cenu vodného a stočného ovlivní nejen nutné investice, ale také kvalita dodávané pitné vody. S tou mají v Netolicích v poslední době značné problémy. „Hodně vody totiž odebíráme z místního zdroje z borských studní a mícháme ji s vodou odebíranou ze soustavy. Při jejím míchání se jakoby přetlačuje a v potrubích to pak následně vyvolává reakci,“ vysvětil. To podle něho vede místy k velice silnému zákalu. „Ten sice není zdravotně závadný, ale bývá místy skutečně značný, takže voda není použitelná například na praní,“ dodal.

Méně své, více cizí

Možnosti, jak tomuto zabránit, je podle jeho slov snížení množstvím vody odebírané z borských studní. „To ale znamená nakupovat více dražší vody ze soustavy, což by prodražilo kubík vody zhruba o korunu a byla by potřeba zhruba dvou set tisícová investice v Boru do zařízení, které by tady regulovalo čerpadla na místním zdroji pitné vody,“ doplnil Petrášek.

Další varianta, o které zastupitelstvo příliš neuvažovalo, zahrnovala výrazné snížení množství vody odebírané z borských studní, což by ale cenu vody výrazně zvýšilo odběrem zvýšeného množství vody ze soustavy. To by představovalo nárůst zhruba 2 koruny a padesát haléřů na metr kubický.

Podle Petráška není myslitelné, že by se zastupitelé na některé z předložených variant na příštím jednání neshodli. „Jednak by 1.JVS neměla podle čeho kalkulovat cenu vody, ale i kdyby zůstala cena na současné úrovni, znamenalo by to nárůst vnitřního dluhu do investic. To by se v příštích letech promítlo do podstatně vyššího a skokového navýšení ceny a také větší částky, které bychom museli z rozpočtu uvolnit na obnovu vodohospodářského majetku. Tím by se snížila možnost dalších investic ve městě,“ upozornil na závěr starosta Petrášek.