Zvýšení ceny za vodné a stočné čeká obyvatele Prachatic. Ale pouze na čtyři měsíce příštího roku. Od ledna do konce dubna tak Prachatičtí zaplatí celkem 81,88 korun, o 1,73 koruny více. Informoval o tom prachatický starosta Martin Malý. Vzápětí doplnil, že od května 2020 se snižuje sazba daně z přidané hodnoty na vodu. „Tudíž od května příštího roku lidé za vodu zaplatí méně než v letošním roce,“ řekl Martin Malý.

Srovnání kalkulace vodného a stočného v Prachaticích.

Srovnání kalkulace vodného a stočného v Prachaticích.

Cena vody: - Od 1. ledna 2020 do 30. dubna 2020 bude stát v Prachaticích vodné a stočné celkem za m³ 81,88 korun. - Od května 2020 se sníží sazba DPH z 15 na 10 %. - Od 1. května tak Prachatičtí za vodné (33,36) a stočné (44,96) zaplatí za m³ 78,32 korun.

Starosta zdůraznil, že úroveň ceny vodného a stočného ovlivňuje navýšení podílu místní vody, který je 41 procent. „Místní kvalitní voda je levnější a prakticky jí lidé mají v domácnosti během několika hodin. Přispěly také investice ho vodohospodářského majetku města,“ vysvětlil Martin Malý s tím, že výrazně pomohlo zkapacitnění vodovodu ve Slámově ulici. „Podíl bychom mohli ještě zvýšit, velká část vody zatím uniká, proto bychom chtěli větší vodojem pro zadržování místní vody,“ dodal.

Zastupitel Robert Zeman podotkl: „Po letech se ukázalo, že vytvořená pravidla pro tvoření ceny vody se vyplatila.“