Vše o projektu se dozvíte na www.arpidaplus.cz.

V pondělí 8. listopadu dopoledne se přímo u centra Arpida uskutečnilo slavnostní poklepání na základní kámen objektu Arpida+. Kromě klientů a zaměstnanců rehabilitačního centra pro osoby se zdravotním postižením nechyběli hosté.

Oslavy 25 let od založení České maltézské pomoci České Budějovice se konaly v sobotu 30. října klášterním kostele Obětování Panny Marie na Piaristickém náměstí.
Maltézští rytíři a řádové dámy pomáhají na jihu Čech už čtvrt století

Senátor parlamentu Pavel Fischer připomněl, že se centrum po celých 28 let svého fungování rozvíjí. „Když jsem doma řekl, že jedu do Arpidy, chtěli jet se mnou, protože jsme dlouholetými klienty,“ vysvětlil. Jak řekl, pozoroval růst Arpidy. „Poprvé jsem tu byl asi v roce 1995, to už je kus života,“ zmínil Fischer. „Jde o mezinárodně jedinečné zařízení. Snad se nám podaří zapojit i soukromé donátory, kteří pomohou s výstavbou,“ doufá.

Náměstkyně hejtmana Lucie Kozlová dodala, že zařízení také velmi dobře zná. „Jsem ráda, že tento projekt dostal šanci na uskutečnění, návazná péče tu prostě chyběla. Pomoc dětem a mládeži tak dostane další rozměr,“ uvedla.

Kraj pomůže

Hejtman Martin Kuba sdělil, že každý Jihočech ví, co je Arpida za unikátní zařízení. „To nejdůležitější v životě není o penězích, je důležité podobné věci dokázat zrealizovat. Jihočeský kraj by tu měl být, aby pomohl i v této etapě výstavby,“ uvedl hejtman. Slíbil, že už proto, že centrem prošlo plno známých a kamarádů, chce pomoci s realizací. „Uděláme maximum, aby se z komplikované situace dostalo vše do zdárného konce,“ dodal hejtman Kuba.

Děti z Arpidy a jejich asistenti si pekli buřty v rožmberském zámeckém parku.
Arpida si užívala týden na zámku Rožmberk

Ředitelka územního odboru IROP pro Jihočeský kraj Naděžda Burešová doplnila, že zastupuje ministerstvo pro místní rozvoj. „Každý projekt potřebuje spoustu odvážných a zapálených lidí, a ty tady vždy byli a jsou. Osobně mě těší, že tento projekt podpořil integrovaný regionální operační program (IROP) z evropských peněz. Upřímně doufám, že se zvládne i časový limit na čerpání,“ řekla Burešová.

Ředitel centra Marek Wohlgemuth prozradil, že stavební kámen čekal na svou příležitost 27 let v atriu. „Teď konečně něco ponese, teď na něm bude něco stát. Ten dům, který chceme postavit, má získat prostor pro další příležitosti. V našem společenství je síla, musíme vidět i rodinu, město, kraj, stát. Chceme posunout kampaň i mezi lidi, kteří by nám mohli pomoci,“ vysvětlil Wohlgemuth.

Schází prostor

Jedním z ožehavých problémů je zařazení dospělých klientů do života.“Děti, které k nám začaly před lety chodit, již dospěly a jen některé využily svou příležitost a integrovaly se. Jsme přesvědčeni, že každý z nich má před sebou příležitost žít samostatný život a být užitečný. Abychom mohli nabídnout vizi a potřebné služby, udělali jsme si analýzu a průzkum potřeb. Převládla potřeba prostoru,” podotkl ředitel centra.

"Celé to vymyslela a založila moje mamka. Napadlo ji, že se budou dražit obrázky dětí z Arpidy. Vyrůstala jsem v tom a prožívala to s ní už od začátku, když mi bylo 13 let. O osm let později mi to celé předala," vypráví mladá pořadatelka aukce.
Je to velká součást mého života, říká o Andělské aukci její organizátorka

Na základní kámen si kladívkem udeřil i klient Radek Beníšek. Denně centrum navštěvuje podle ředitele průměrně 160 osob s mentálním či kombinovaným postižením, kapacita objektu už nestačí.

Projekt Arpida+ je největší veřejnou akcí od vzniku centra. Na pozemku vedle současného objektu má vyrůst komplex budov s prostorem pro služby denního stacionáře, sociálně terapeutických dílen, sociální rehabilitaci, pracovní rehabilitaci, fyzioterapii, ergoterapii, jídelnu s výdejnou, vodoléčbu, snoezelen a administrativní a technické zázemí. Předpokládá se, že po dokončení nabídne své služby až 70 lidem s tělesným a kombinovaným postižením.

Přestože centrum Arpida získalo z IROP rozhodnutí o poskytnutí dotace 51 milionů korun a jedná s Jihočeským krajem a  městem České Budějovice o podpoře, musí, s ohledem na nárůst cen, dofinancovat z vlastních zdrojů asi 25 milionů.

Benefiční kampaň

V prosinci se má uskutečnit výběrové řízení na zhotovitele. Zatím zařízení spouští benefiční kampaň. Projekt je ohrožen kvůli extrémnímu růstu cen stavebních materiálů, a tak i změnám rozpočtu. Současně na první etapu má zařízení i šibeniční termín na čerpání dotace, a to 31. prosince 2023.

Jiří Mádl točil na českobudějovickém náměstí videospot pro Centrum Arpida.
VIDEO: Motor! křičel Jirka Mádl s dětmi na budějovickém náměstí

Důležitou součástí financování projektu bude veřejná sbírka, kterou bude podporovat a propagovat celorepubliková benefiční kampaň. Konat se má řada podpůrných akcí, které skončí symbolicky na Štědrý den. Vše se bude sbíhat na webu www.arpidaplus.cz.

Známé tváře i firmy

Se vším pomáhají známé osobnosti, vznikla hymna s logem Papírové lodě, kterou napsal držitel ceny Magnesia Litera Robin Král a zhudebnil Jan Lstibůrek, člen kapely Tomáše Kluse. V písni kromě arpiďácké kapely K.R.B zazní hlasy Tomáše Kluse, Pokáče, Márdiho z Vypsané Fixy, Kateřiny Marie Tiché i patrona Arpidy herce a režiséra Jiřího Mádla.

Projekt bude podpořen výnosem tradiční Andělské aukce, která se koná v pondělí 13. prosince. Ve čtvrtek 23. prosince celou kampaň uzavře charitativní hokejové utkání HC Motor, které odehrají hráči ve speciálních Arpida dresech. Ty následně půjdou do dražby. 

O projektu a sbírce se dárci dozvědí i z krabic na mléko, které se budou distribuovat po celé republice. Madeta poskytla pět milionů obalů.