Lidé, kteří od druhé hodiny odpolední přicházeli na Velké náměstí, měli zhruba hodinu šanci prohlédnout si letos velmi početný konvoj historické vojenské techniky. Krátce před třetí hodinou totiž konvoj z náměstí odjel k Vitějovicím, kde se nejprve uskutečnil pietní akt u památníku setkání pěti armád a následně si mohli vojenskou techniku prohlédnout i obyvatelé Vitějovic.
Zpět do Prachatic se z celého konvoje vrátila jen jeho část, aby od šestnácté hodiny zprostředkovala zájemcům ukázku bitvy mezi americkými vojáky, jednotkami SS a Wehrmachtu přímo před budovou radnice. „Bitva o radnici se sice v Prachaticích podle historických pramenů nikdy neodehrála, nicméně jsme chtěli našim obyvatelům i návštěvníkům města ukázat, jak by podobná bitva mohla vypadat," uvedl starosta Martin Malý.
Bitva o radnici začala setkáním parlamentářů z řad místních obyvatel, kteří přišli vyjednávat o kapitulaci s vojáky střežícími radnici ve chvíli, kdy se k městu blížily jednotky amerických vojsk. Celou situaci ale zkomplikoval příjezd jednotek SS, které odmítali na návrhy místních obyvatel přistoupit. Krátce na to již na náměstí vjel první jeep a strhla se přestřelka, která skončila nejen obsazením radnice americkými vojáky, ale také mrtvými a raněnými. Samozřejmě jen jako, nicméně historicky se podobných přestřelek na konci války děly desítky. A byť do konce války zbývaly dny, hodiny či minuty, i v nich padaly poslední oběti nejhoršího válečného běsnění v dějinách.