Kontrola pod krycím jménem Bolero odhalila v některých z nich oděvní padělky světových značek a nelegální DVD a CD za několik milionů korun. Navíc v těchto dnech zahájí Celní správa pravidelný dohled zatím na časově neomezenou dobu.

„Ve dvou nejrozsáhlejších tržnicích jsme prováděli kontrolu prodávaného zboží, zda není porušeno duševní vlastnictví a ochranné známky. Aby byl zabezpečen další dohled budeme spolupracovat s cizineckou policií a živnostenským úřadem. Odhadem jsme zkontrolovali kolem padesáti stánků. Ve velké tržnici je to 35 stánků, v dolní části je zbytek. Celá akce byla rozpracována již delší dobu a konala se v rámci trestního řízení se souhlasem okresního státního zastupitelství,“ shrnul kontrolu tiskový mluvčí Celního ředitelství České Budějovice Vladimír Pešek. Dle něho trhovci nejvíce hřeší stále ve stejných případech. „Je to poškozování ochranných známek u textilního zboží a prodej plagiátů DVD a CD. Při dnešní akci jsme zatím nenalezli cigarety s falešnými kolky nebo neokolkované, což je určitě přínos,“ dodává.

Nicméně prodej nelegálního zboží přetrvává i přes neustálé kontroly. „Pokud se podíváme do statistiky, jen v loňském roce jsme na jihu Čech zajistili zboží za 250 milionů korun, letos do této chvíle je to za zhruba sedmdesát milionů korun, převážně ve Strážném, částečně pak v Kaplici a Vyšším Brodě,“ uvádí tiskový mluvčí krátkou statistiku.

I přes opatrnost trhovců a velkou nápaditost při schovávání nelegálního zboží, celníci našli ve stáncích volně vystavené oděvy značek Adidas, Nike, Puma, Diesel a dalších. V zabaveném zboží už ale figuruje také značka Bench, jejíž vlastník před časem rovněž požádal o ochranu známky a trhovci na tento krok zatím nestihli zareagovat. Kontrola, kterou včera Celní ředitelství České Budějovice provedlo ve Strážném, odhalila podle dosud neupřesněných odhadů padělky za přibližně deset milionů korun.

Včerejší kontrola byla rozsáhlejší, než obvykle. Konala se totiž se souhlasem státního zastupitelství, což umožnilo pracovníkům celní správy dostat se i do jinak nepřístupných míst v tržnici.

Prodej nelegálního zboží navíc ztíží trhovcům i plánovaný dohled celníků. „Sice není zcela termínově jasné, kdy začne, ale určitě to bude v nejbližších dnech,“ potvrdil včera Vladislav Pešek. Dohled bude podle jeho slov spočívat v trvalé přítomnosti hlídek Celní správy, i když se nebude jednat o nepřetržitý dohled, ale časově bude omezen. „Každopádně by mělo toto opatření zamezit nelegálnímu prodeji a prodeji plagiátů. Ve spolupráci s živnostenským úřadem budeme kontrolovat i oprávnění k prodeji a řádné označení provozoven, aby bylo vše podle předpisů,“ potvrdil Pešek.