Za sebou mají úspěšnou akci s krycím názvem Khach, nebo–li vietnamsky skupina.
„Podařilo se zásahem rozbít organizovanou skupinu, která byla zaměřená na nelegální výrobu, distribuci a prodej zboží porušujícího autorská práva,“ uvedl tiskový mluvčí Celního ředitelství České Budějovice Vladimír Pešek. Podle jeho slov skupinu a její aktivity celníci sledovali více než dva měsíce. „Teprve pak na základě příkazu soudce bylo na několika místech na Prachaticku provedeno šest domovních prohlídek a devět prohlídek jiných prostor a pozemků,“ doplnil mluvčí.
Čtyři domovní prohlídky byly provedeny ve Volarech, jedna na Hliništi a poslední ve Strážném. Organizovanou skupinu tvořilo pět lidí, z toho čtyři cizinci. „Ti byli zadrženi v rámci samotného zásahu. Posledním členem skupiny byl český státní příslušník, který byl zadržen později,“ dodal Pešek.
Tři muži a jedna žena ve věku od 25 do 50 let vyráběli, distribuovali a následně prodávali padělky CD a DVD nosičů. Český státní příslušník (34) se na činnosti organizované skupiny podílel tím, že cizincům dodával čistá média.
„Při akci bylo zajištěno kompletní výrobní zařízení pro nelegální výrobu pirátských kopií nosičů zvuku a obrazu, včetně reprodukčního zařízení pro potisk nosičů a výrobu bookletů a dále velké množství hotových kopií hudby a filmů. Současně bylo zajištěno velké množství připravených prázdných CD a DVD nosičů. Celkem se jednalo o 17 285 kusů těchto nosičů,“ shrnul Pešek základní čísla. Jak dále uvedl, při domovních prohlídkách byla nalezena také finanční hotovost ve výši deset tisíc Euro a větší množství padělků dalšího zboží od textilního až po hodinky, koženou galanterii a bižuterii.

Akce jihočeských celníků s krycím názvem Khach odhalila nejen nelegální výrobnu padělků CD a DVD. Při prohlídkách bytových a nebytových prostor bylo nalezeno také větší množství padělků textilních výrobků, výrobků kožené galanterie, hodinek a bižuterie. „Celkem se našlo 763 kusů těchto padělků. Škoda způsobená majitelům ochranných známek a autorských práv by v případě prodeje padělků přesáhla 13,5 milionu korun,“ upřesnil tiskový mluvčí celního ředitelství České Budějovice Vladimír Pešek.
Zajištěno bylo podle jeho slov také několik desítek lahví nekolkovaných lihovin v celkovém objemu 25,4 litru.
„V případě prokázání trestné činnosti hrozí zúčastněným trest odnětí svobody v rozmezí šest měsíců až pět let, dále peněžitý trest nebo propadnutí věci,“ upřesnil tiskový mluvčí jihočeských celníků s tím, že v letošním roce se na jihu Čech jedná o největší realizovaný případ tohoto druhu. Na této závěrečné realizaci se podílelo více než padesát celníků včetně speciální zásahové jednotky. Od začátku roku jihočeští celníci zajistili padělky rozmanitých druhů zboží za téměř 72 milionů korun. Největší množství zajištěného zboží připadá na textilní výrobky, obuv, CD a DVD nosiče.