VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čekali jsme něco jiného, než předkládáte, tvrdí opozice

Vimperk - „Vycházeli jsme pouze ze závěrů kontrolního výboru, nic víc, nic míň," hájí se starostka.

28.1.2016
SDÍLEJ:

Nezávislí auditoři Jan Svoboda a Jana Rosenbaumová odpovídali i na dotazy zastupitelů. Většinu času ale jen přihlíželi místy ostré výměně názorů směřujících do osobní roviny než k podstatě věci.Foto: Deník/Miroslav Fuchs

Peníze vyhozené oknem, i tak by se dal zhodnotit výsledek prozatím dvou nezávislých auditů u společnosti Městské lesy Vimperk. Soudě alespoň podle rozsáhlé diskuse, která provázela v pondělí na jednání zastupitelů města předložené závěrečné auditorské zprávy.


Podle vedení města oba nezávislé audity prokázaly, že v městské organizaci nedochází k porušování příslušných zákonů a plně odpověděly na otázky plynoucí z nálezů kontrolního výboru. Podle části opozičních zastupitelů a členů dnes již bývalého kontrolního výboru jsou poskytnuté výstupy nic neříkající o hospodaření Městských lesů a v podstatě neposkytují odpovědi, které chtěli slyšet. Tyto otázky ovšem doposud nebyly na veřejném jednání zastupitelstva nikým formulovány do podoby usnesení, které by takto zaměřený nezávislý audit požadovalo.


Úvod projednávání zpráv z auditů v Městských lesích Vimperk patřil starostce Jaroslavě Martanové a jejímu celkovému shrnutí zadání auditů, otázek plynoucích ze závěrů kontrolního výboru po kontrole v Městských lesích a prezentaci závěrečných zpráv nezávislých auditorů. Ti se pak krátce k výsledkům své práce vyjádřili. Podle Jana Svobody, auditora společnosti Audit obce, který se zabýval auditem se zaměřením na zjištění kontrolního výboru, bylo snahou odpovědět na položené, dle jeho slov, jednoduché otázky šířeji. „Můj dojem z toho byl takový, že otázky měly být v první řadě směrovány na jiného adresáta. Společnost Městské lesy má svou dozorčí radu, a pokud kontrolní orgán měl nějaké pochybnosti o tom, jak pracují Městské lesy, měl se nejprve obrátit na dozorčí radu a požádat ji o stanovisko. Je mi jasné, že zastupitelé nemohou být z titulu své funkce dostatečně odborně fundováni. Proto se měli obrátit na dozorčí radu, pokud by ani ta neměla dostatečnou fundovanost, pak si přizvat odborníky," konstatoval Jan Svoboda.


Tímto vyjádřením spustil zastupitelskou diskusi, která se nakonec vlastním výstupům auditorů věnovala spíše okrajově. Převažoval názor opozice, že od auditu očekávala něco jiného. „My jsme si představovali, že bude vytvořen audit, který dá doporučení k něčemu, aby se ta ekonomika nějakým způsobem upravila. Takže já se domnívám, že to, co jste provedli jako auditoři, jste provedli tak, jak bylo zadání, jen vidím rozpor velký v zadání. To, co odsouhlasilo zastupitelstvo a to, co bylo prezentováno," uvedl Petr Bednarčík.


Starostka Jaroslava Martanová zopakovala, že zadání vycházelo z nálezu kontrolního výboru tak, jak znělo červnové usnesení zastupitelstva. „My jsme, a to byl můj návrh usnesení, který jste přijali, abychom udělali hospodářský audit, který nám řekne, jak to celkově v těch městských lesích vypadá. Který zhodnotí tu situaci, který řekne ano, jsou tam dobře laicky udělané smlouvy, je dobře hospodařeno podle hospodářského plánu městských lesů, vezme si k tomu podklady, dojde k nějakým nálezům, vysvětlí ty nálezy. Ale především a hlavně pro mne jako zastupitele a pro vás ta zpráva měla být přínosem v tom, že vám dá jasné doporučení, co se v těch městských lesích má dělat a jakou mají eventuálně výtěžnost, výnosnost, co říkal kolega Bednarčík," reagoval zastupitel Zdeněk Kutil s tím, že takto zpracovaný audit pro něho nemá smysl. „Komu se výsledky auditu líbí, ať si je odhlasuje. Pro mne ve své podstatě audit nic nepřinesl, jak jsem říkal na začátku. Tohle už je v osobní rovině, co kdo napsal, co kdo řekl. Audit měl obsahovat nějaká doporučení, kolik to vynese, jak se tam hospodaří. Tady jsme dostali odpovědi na otázky kontrolního výboru, ale o to tady nešlo, dodal.


Opakované dožadování se odpovědí na otázky k výtěžnosti z městských lesů, na hodnotu lesního majetku, na hospodaření městských lesů nebralo konce. „Znovu a naposledy říkám, kolik to vynese je audit na hospodaření, který bude. Audit na závěry z kontrolního výboru odevzdán, nesouhlas, je to váš názor. Audit na hospodaření za rok 2014 podle zákona o auditorech odevzdán s tím návrhem, že by tam mělo dojít k tomu, že by měly být odpisy na investice. To jsou závěry. Takže výsledek roční práce je, o něčem se bavíme, nechá se zpracovat to, co se požadovalo, dvě věci ze tří, které se požadovaly, výsledek je, nesouhlasíme s tím. Já jsem skutečně dnes čekala od vás nějakou reflexi na ty závěry, které tam byly učiněny," reagovala starostka na konstatování Zdeňka Kutila.


Celá diskuse kolem společnosti Městské lesy Vimperk má i svůj lidský rozměr. Opakovaně zaznělo, že za posledních sedm měsíců bylo významně poškozováno jméno Stanislava Hlavy. „Když se hlasovalo o auditu, byla jsem proti, Jsem ráda, že jsem byla proti, protože audit nic nepřinesl, protože dopadl dobře. Stando, vážím si tvojí práce, je mi líto, že tohle nastalo. Nikomu, kdo vede jakoukoliv firmu, jakoukoliv organizaci tady ve městě, bych tohle nepřála. Já věřím, že už se to nikomu nestane. Prosím vás, neubližujte," vyzvala zastupitelka Dagmar Rückerová.

Autor: Miroslav Fuchs

Místo události:
28.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Opustili nás

Ilustrační foto

U pokladny vzal cizí peněženku, teď půjde před soud

Kam na Prachaticku o víkendu?

Prachaticko - Jestli si nevíte rady s vyplněním volného času, tak už máte po starostech.

Hraje golf, trénuje s Jiřím Coufem a Petrou Krejčovou. I proto je v reprezentaci

Hluboká nad Vltavou - Šestnáctiletá jihočeská golfistka Gabriela Roberta Vítů má za sebou další sezonu. „Zaměřili jsme se na turnaje dospělých,“ rekapituluje. 

Z nákladního auta zmizelo nářadí

Vimperk - V Mírové ulici ve Vimperku mezi panelové domy zaparkoval řidič nákladní vozidlo Peugeot Boxer druhý listopadový víkend.

Sousedé otevřou na jaře muzeum jezevčíků

Pasov – Sběratelé a umělečtí vazači květin Seppi Küblbeck a Oliver Storz otevřou zjara 2018 na Rezidenčním náměstí v Pasově muzeum jezevčíků, informuje PNP.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT