Nejkratší cestu z hraničního přechodu Strážný do Českých Budějovic by si měli podle slov Martina Grožaje z prachatické Správy a údržby silnic řidiči nákladních aut rozmyslet.


Silnice třetí třídy vede přes Zbytiny, Zbytiny, Křišťanov, Ktiš a další obce, které jsou v zimě pro kamiony pořádný oříšek. „Zcela záměrně jsme tam po dohodě se starosty dotčených obcí nechali umístit informační značku se symbolem náledí a přeškrtnutými písmeny GPS," popsal Martin Grožaj s tím, že jsou tak všichni řidiči nákladních aut dopředu upozorněni, že tudy prostě nemusejí projet. Informaci tam prachatičtí silničáři umístili závěrně po zkušenosti z loňské zimy, kdy na této trase uvízl na šestatřicet hodin kamion. „V té chvíli byly obce zcela odříznuty od okolního světa," zhodnotil Martin Grožaj.


Informativní značku chtěli na komunikaci umístit starostové ze Ktiše a Křišťanova. Nejde totiž jen o to, že je do obcí zablokován příjezd jiným řidičům, ale v tu chvíli se tam nedostane ani autobus nebo záchranná služba.


„My jsme se v podstatě k jejich iniciativně připojili. Proto tu dnes máme tuto značku také," říká starosta Zbytin Josef Furiš. Podle jeho slov je stávající dopravní řešení nejjednodušším a nejúčelnějším. „Návrhy, které jsme měli my, by byly finančně náročné a myslím, že by neměly ani takovou vymahatelnost. Musím říci, že ze strany pana Grožaje je tohle bravurní krok," hodnotí Josef Furiš.


Problémy působily kamiony, které navedla na silnici ze Zbytin na Ktiš navigace, hlavně pod lesem. „Tam zůstaly viset a v podstatě zablokovaly dopravu. A to i třeba pro záchranku nebo autobus. Jiná objízdná trasa tu nebyla, takže tu pak vznikaly problémy. Tohle by je mělo konečně vyřešit," poznamenal. Podle něho letošní zima prověří, nakolik dokáže tato značka kamiony v jejich cestě zastavit.


Jednou z možností prý bylo umístit značku povinná zimní výbava, ale v tom případě by jich silničáři museli umístit na čtyři desítky. „Značka by musela totiž být opakovaně za každou křižovatkou," zdůvodnil Martin Grožaj, proč silničáři nepoužili jiné značení.
„Stává se, že GPS navede na silnici, kde se projet nedá. Zatím jsem se vždycky nějak vymotal i za cenu toho, že jsem třeba ale zablokoval dopravu a musel se třeba otočit nebo kus couvat. Dokonce mne třeba hnala i do pole s kukuřicí," říká řidič kamionu Miroslav Jakeš a dodává, že problém mohou mít i ti, kteří pro kamion použijí navigaci, která je určená do osobního vozidla.