Suť nyní a do konce června jen volná plocha pro potřeby turistů a jediná bývalá ubytovací a správní budova, to je vše, co zbude z bývalé roty pohraniční stráže v centru Kvildy.


V uzavřeném a chátrajícím areálu, který rozhodně nedělal dobrou, i když nezaviněnou, vizitku obci v centrální části Národního parku Šumava, začala minulý týden odborná firma demolovat garáže, jídelnu a další hospodářské budovy. Podle ředitele Správy NP a CHKO Šumava Jiřího Mánka unikla stejnému osudu jen jediná budova sousedící s obecním úřadem. „Sice jsme jednu chvíli uvažovali o demolici i tohoto objektu a stavbě jiného pro další záměry, ale sondy do zdí a podlah ukázaly, že stav objektu není takový, že bychom jej museli strhnout také. Opravu ale potřebuje a budeme hledat vhodné dotační tituly," uvedl Jiří Mánek.


Z faktické a nejen slibované demolice má radost i starosta Kvildy Václav Vostradovský, který už má plány, jak volný areál po převzetí od Správy parku využije. „Doufal jsem a jsem rád, že jsem se toho dočkal a nejen já," řekl k začátku demolice.