Majitelé objektu se totiž rozhodli začít s dlouho plánovanou rekonstrukcí domu a střešní nástavbou pro budoucí apartmánové byty 
v polovině října. Firma tak nedávno odstranila kompletně celou střechu a začala s vyzdíváním vrchního patra. Podle zástupce spoluvlastníků bytovky počítali s příznivějšími klimatickými podmínkami. "Předpověď počasí v době domluvy na provedení prací byla bohužel optimistická, kdy do konce měsíce bylo předpokládáno nezvykle teplé „babí léto". Nebýt toho, stavební práce by zahájeny nebyly," uvedl pro Prachatický deník jeden z pěti spoluvlastníků Milan Mraček.


Ve středu už ve Stožci sněžilo a večer před tím se tudy prohnala silná bouřka, která strhla i tak zjevně ne právě funkční zaplachtování. Střechou, tedy spíše stropem tvořeným jen panely a škvárovým zásypem tak začalo zatékat nejprve do bytů v posledním patře, postupně už se ale voda dostává i do spodních bytů a společných prostor.


„Pro nájemníky je to naprosto zoufalá situace," okomentoval včera starosta Stožce Martin Černý. A ti, kteří to v horním patře pod střechou odnesli nejvíc, to potvrzují. „První, co musíme, je pořádně se vyspat, protože dvě noci už jsme se nevyspali. Asi využijeme nabídku starosty 
a přespíme v prostorách na úřadě. V tomhle se teď nedá být, voda je všude, postele musíme mít zakryté," říká Jiřina Šafářová, která bydlí 
v posledním patře. Všude po podlahách ve všech místnostech má, stejně jako sousedi na patře, rozložené všechny volné hrnce a nádoby.


Pro manžele Svobodovy je celá situace komplikovanější vzhledem k jejich věku. Paní Marii je jedenaosmdesát, manžel Vladimír slaví právě dnes 86. narozeniny. Ani oni toho za poslední dny moc nenaspali. „Voda najednou tekla odevšad, ani jsme nevěděli, kde ji dřív chytat," říká Marie Svobodová.

Cáry starých vrstev malby visící ze stropů ve všech místnostech a neustále kapající voda ze stropu. Voda nateklá v elektrických spotřebičích, všude po podlaze hrnce, které se neustále plní další vodou.


Přesně tak nyní vypadají životní podmínky obyvatel bytovky ve Stožci minimálně v posledním patře pod střechou. Nicméně i bytech pod nimi už to začíná být hodně podobné.


Majitelé domu se totiž pustili v polovině října do rekonstrukce domu, který na webových stránkách ukazují jako budoucí apartmánové byty k možnému zakoupení. Současní nájemníci ale nyní řeší zcela jiné starosti. Po vydatných deštích v tomto týdnu totiž odhalenou podlahou půdního prostoru začalo do domu zatékat. Podle starosty obce Stožec Martina Černého nikdo vlastně pořádně nevěděl, kdy se s rekonstrukcí začne. Nad zvoleným termínem a rozsahem prací se nicméně pozastavil. „Na situaci v bytech měli nájemníci upozornit vlastníka a jednat s ním. Co vím, měl s nimi řešit náhradní ubytování v místním penzionu v úterý večer. Ale staří lidé, kteří tam bydlí, to odmítli. Nicméně si myslím, jak jsem to viděl, ty byty už jsou už v tuhle chvíli neobyvatelné a odhaduji to, že bude trvat tak půl roku, než to vyschne, jestli to vůbec vyschne," říká starosta Černý.


Jeho nabídku dočasného ubytování v prostorách na obecním úřadu plánovali ještě ve středu využít jen manželé Šafářovi, sousedé Svobodových na patře. Ti se chtějí se svou šestiletou dcerou po dvou bezesných nocích alespoň vyspat. „Manžel musí být v práci, já jsem měla dneska taky nastoupit do práce, naštěstí mám vstřícného šéfa, takže jsem doma a snažím se pořád nějak uklízet," říká Jiřina Šafářová. Nakonec ale v bytě vydrželi ještě jednu noc. Od čtvrtku ale využívají náhradního bydlení.


Manželé Svobodovi zatím s nastalou situací i přes svůj požehnaný věk bojují. „Prožila jsem druhou světovou válku, otec byl raněný na Dukle, život se s námi nemazlil, takže tohle proti tomu, co už jsem v všechno zkusila, nic není," říká paní Marie Svobodová, ale únava a bezmoc na ní evidentně dopadají. „Voda nám natekla do mikrovlnky, do televize, je v zásuvkách, mám strach něco zapnout, protože jsme ze všeho vylévali vodu, ta se prakticky nedala vůbec chytit, tekla najednou odevšad," popsala paní Marie.

Další podrobnosti přináší Prachatický deník v pátečním tištěném vydání.