Několik se jich nachází i v blízkosti Prachatic. „Vznikaly v letech 1937 a 1938, některé z nich ale nebyly už v září roku 1938 dokončeny," říká historik Pavel Fencl. Podle jeho slov se linie opevnění táhne od Perlovic až k Jelemku. Po válce, tedy v 50. letech, byly vybrané bunkry převzaty armádou a zakonzervované, jiné už jsou dnes jen chátrajícími budovami. Řada staveb tohoto typu byla na území regionu zbourána.


Jen od Perlovic ke Křišťanovicím se nachází minimálně šestadvacet staveb, tři bunkry jsou přímo u osady Libínské Sedlo.


Desítky jich najdou turisté na Šumavě, u Kvildy. Ty ale vznikaly až v poválečné době. „Jeden z nich mám v podstatě přímo u domu a je směřován do údolí na Prameny Vltavy, po dalším tu turisté běžně chodí, aniž by věděli, že se jedná o bunkr. Většina z nich je dnes už zarostlá, zůstaly zakonzervované," říká Václav Vostradovský, starosta Kvildy a předseda Klubu vojenské historie Gabreta. Podle něj jsou v České republice nadšenci, kteří se dobrovolně starají o jejich údržbu. Většinou bunkry vlastní vojsko.


I přesto se z některých bunkrů staly postupně obytné prostory. To když je zájemci odkoupili. „A většinou se zase jedná o nadšence, kteří mají rádi historii a snaží se jim vrátit původní podobu," doplnil Václav Vostradovský.