Tentokrát podle slov Marie Peřinkové, vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu v Prachaticích, jde o buk lesní. „Na kořenových nábězích mohutného stromu se v listopadu objevily plodnice dřevokazné houby šupinovky kostrbaté, která způsobuje křehnutí dřevní hmoty,“ popsala.

close Buk ve Štěpánčině parku v Prachaticích napadla dřevokazná houba. Bude pokácen. info Zdroj: Marie Peřinková zoom_in

Strom následně posoudil Ing. Kunce, dendrolog z Agentury ochrany přírody a krajiny a vyhodnotil závažnost nákazy. Upřesnila, že tento druh dřevokazné houby je řazen mezi nejnebezpečnější druhy z hlediska zajištění bezpečnosti stromů. Rozrušuje dřevo a poškozuje jeho mechanické vlastnosti. „Vzhledem k poloze nelze řešit situaci odstraněním poškozených částí. Je totiž zasažena nejspodnější část kmene,“ řekla Marie Peřinková s tím, že proto musí být strom odstraněn úplně.

Nejen ona si je vědoma vysoké estetické a biologické hodnoty. Po napadení šupinovkou je zdravotní stav stromu jako silně narušený.

Co se stromem posoudila v lednu komise životního prostředí. „Souhlasila s pokácením buku lesního. Hned poté odbor požádal o kácení, a to bylo povoleno,“ dodala Marie Peřinková s tím, že kácení je nutné.