Nejblíže mají ke změnám v Písku. Prostorové podmínky knihoven dnes nejsou podle ředitele písecké knihovny Romana Duba uspokojivé. Vždyť situaci dlouhodobě řeší také objekty v Milevsku nebo v Prachaticích. „Rekonstrukce bude hotová v polovině prosince,“ myslí si Roman Dub. V Písku ovšem nerekonstruují knihovnu, která prý absolutně nevyhovuje velikostně a nemá bezbariérový přístup, ale bývalou školu, kam se instituce přestěhuje. „Budeme čekat na dodání interiérového zařízení a otevřeme na konci března,“ plánuje ředitel. V nové budově bude sídlit například kavárna nebo prostory k pronájmu. Přestavba školy vyjde na 137 milionů korun. Z toho 15 milionů korun pokryje dotace. Pro inspiraci na nové řešení prý ředitel objel zajímavé knihovny. „Vycházeli jsme ze standardu pro stavbu knihoven,“ dodává.

Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích připravuje pro jaro příštího roku přístavbu rozlehlého přízemního pavilonu ke svému objektu v Lidické třídě. Podle ředitele knihovny Ivo Kareše respektuje nový pavilon požadavek památkářů, aby původní, architektonicky cenná budova zůstala dominantní. Návrh nového objektu je dílem ateliéru Kuba & Pilař architekti s.r.o. Stavět by se mělo začít na jaře příštího roku.

Nevyhovující prostory dlouhodobě trápí i Městskou knihovnu Tábor. Podle její ředitelky Evy Měřínské je vyhotovena studie na stavební úpravy. „Rádi bychom s ní seznámili i čtenáře. Plánujeme na leden veřejné sezení s architektem,“ nastiňuje další plán ředitelka a členka pracovní skupiny spolu s radními a architektem. Jejich úkolem je prodiskutovat, zda je studie relevantní. Budova by se obtížně zvětšovala kvůli okolní zástavbě, bude proto potřeba vnitřní přeuspořádání,“ vysvětluje Eva Měřínská.

Investice bude nutná do výtahu, protože služby se nachází kromě přízemí i v patrech a v posledním pátém podlaží sídlí hvězdárna. Podle Evy Měřínské je dále třeba zřídit prostor pro volnočasové aktivity nebo centrální výpůjční pult. Dosud se totiž vypůjčuje po patrech. „I přes rekonstrukci před 25 lety působí knihovna stále jako pěkné, ale skladiště knih,“ uzavírá. V Táboře podle ní na jaře vznikla koncepce rozvoje a cestovního ruchu, která zahrnuje i řešení knihovny.

Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích chystá zahájení přístavby v Lidické třídě na jaře příštího roku. Hlavní práce mají být hotové v roce 2020 a na počátku roku 2021 by se měl nový pavilon otevírat. Teď se ve výběrovém řízení hledá zhotovitel akce za více než 140 milionů korun. Dotace má být 105 milionů. Investorem přístavby je Jihočeský kraj, včetně nové komunikace, která ke knihovně povede kolem Malše, kde se rozšíří současná cyklostezka.

Přístavba knihovny umožní, aby si čtenáři mohli sami vybírat mezi regály a nemuseli o knihy žádat jako dnes. V podzemí také vznikne zhruba 30 parkovacích míst, s výtahem, takže handicapovaní budou mít snazší přístup do objektu. K přístavbě povede od Lidické dlouhá rampa a nová a stará budova budou spojeny bezbariérově.

V Budějovicích dají čtenářům nový moderní pavilon a upraví systém výpůjček. Přízemní pavilon s průsvitnými stěnami a dlouhou řadou štíhlých pylonů po obvodu, tak bude vypadat přístavba Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích v Lidické třídě. Pro akci už se vybírá zhotovitel a také má přislíbenou dotaci.

Podle ředitele knihovny Ivo Kareše se počítá s náklady přes 140 milionů korun a dotace má být 105 milionů. Hlavní změnou bude rozšíření prostor knihovny, což umožní vybírat si ze zhruba 100 000 svazků přímo mezi regály. Nyní se publikace objednávají žádankou u pultu. Více místa bude třeba i na posezení s knihou pro její letmé prolistování.

Dlouho byl otázkou budoucí příjezd automobilů ke knihovně. Nyní se provizorně jezdí po cyklostezce kolem Malše. Zvažovala se možnost vzniku nové kruhové křižovatky v Lidické třídě s napojením na knihovnu. „Křižovatka se v tuto chvíli stavět nebude, ale nebude to blokovat projekt. Máme stavební povolení na cestu kolem Malše,“ říká Ivo Kareš a doplňuje, že podél Malše se komunikace rozšíří a vznikne pruh pro automobily a pro cyklostezku.