VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Budovat nákladné retardéry kvůli několika jedincům je nevhodné

Prachatice - Rychlost jízdy v centru Prachatic proto na půl roku omezí pouze dopravní značení.

30.5.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Radek Štěpánek

Měření rychlosti vozidel, která vjíždějí do historického centra Prachatic, sice neprokázalo, že by řidiči porušovali dopravní předpisy, prachatičtí radní přesto na půl roku omezí rychlost v centru na třicet kilometrů v hodině.


Podle starosty Martina Malého je toto opatření vzhledem ke zjištěným skutečnostem odpovídající. Navrhované řešení, tedy instalovat nebo budovat retardéry při vjezdu do centra a na výjezdu z Velkého náměstí, totiž nebyly nejšťastnější. Jak starosta Malý připustil, byly by jednak nákladné a jednak by zvyšovaly riziko poškození majetku obyvatel a podnikatelů v centru při prudkých deštích. „Žádost více než stovky prachatických občanů spolu s navrhovaným řešením jsme dali k posouzení dopravní komisi a ta se přiklonila k názoru, že umístění retardérů by v centru nebylo nejšťastnější řešení," uvedl Martin Malý.


První retardér měl omezit řidiče při vjezdu do Solní ulice a končit měl na křižovatce ulic Dlouhá a Horní. „Umístění nějakého retardéru by zvyšovalo riziko dalších záplav v ulici. Navíc by se jednalo o zařízení, které by si vyžádalo složité řešení odkanalizování a situaci v této části by spíše zhoršilo," podotkl starosta s tím, že klasický retardér, jaký znají řidiči například z ulice Národní, v historickém centru města nepřipadá z hlediska památkové péče do úvahy vůbec.
Další retardér byl navrhován při vjezdu do Kostelního náměstí v místě, kde se komunikace zužuje. „Nastala by shodná situace se Solní, kdy by bylo potřeba vybudovat odtokové kanály a opět by s ohledem na svažitý profil komunikace a celého náměstí hrozilo zaplavování objektů vodou při přívalových deštích, zejména po levé straně po směru jízdy vlivem vyvýšení retardéru nad úroveň chodníků," uvedl starosta Malý důvody proti takovému řešení. Technická řešení by navíc značně komplikovala zimní údržbu v centru.

Podle starosty nejsou až takové problémy s rychlostí vozidel při vjezdu do centra, jako na přímém úseku po vjezdu na Velké náměstí až po výjezd do Kostelního náměstí. Jeho slova potvrzuje i prodavačka z jednoho z obchodů v centru. „Neříkám, že tak jezdí všichni, ale občas se tu najde nějaký kluk, který se předvádí před slečnou na sedadle spolujezdce, nebo před kamarády na zahrádce. Přitom teď tu začíná chodit mnohem víc turistů a občas je to o strach," uvedla. Mnohem víc jí ale vadí, že kolem oběda se na náměstí nedá projet, nebo najít místo k zaparkování.
Její postřeh dokládá i měření z minulého týdne. To ukázalo, že lze za špičky v dopravě v centru považovat dobu od jedenácté hodiny a následně kolem patnácté hodiny. Ředitel městské policie v Prachaticích Ivo Novotný to dokládá statistikou z radaru. „Nejvíce vozidel vjíždělo do centra kolem jedenácté hodiny a pak mezi třináctou až patnáctou hodinou. Ve zmíněných špičkách vjelo do centra 170 a 180 vozidel."

Právě městská policie bude půl roku věnovat větší pozornost dopravě v centru Prachatic. Začne s tím od prvního června, kdy by mělo začít platit omezení rychlosti na třicet kilometrů v hodině v celém historickém centru Prachatic. „S ohledem na dotaci na pořízení dalšího měřiče rychlosti budeme mít možnost osadit na stálá stanoviště tato zařízení do Vodňanské a Osecké ulice a v centru a na dalších místech budeme využívat zbylý měřič jako mobilní," potvrdil ředitel Městské policie Prachatice Ivo Novotný.

Přestože ani starosta Malý nevylučuje, že k porušování předepsané rychlosti v centru občas dochází, jedná se podle jeho názoru o jednotlivé případy. I proto se domnívá, že schválené dočasné omezení nebude většině řidičů vadit. „Kvůli skutečně jednotlivcům není vhodné budovat nákladná opatření, která by navíc ohrožovala majetek dalších obyvatel a podnikatelů v centru. Měření ukázalo, že drtivá většina řidičů nejede ani povolenou rychlostí, takže slušnému řidiči nemůže omezení na třicet kilometrů v hodině vůbec vadit," doplnil Martin Malý.

Omezení rychlosti:
Od 1. 6. bude po dobu půl roku platit pro řidiče vjíždějící o centra Prachatic omezení rychlosti jízdy na 30 kilometrů v hodině. Městská policie bude rychlost jízdy monitorovat a střídavě umisťovat měřič rychlosti do ulice Solní a k výjezdu z Velkého náměstí. 

Autor: Miroslav Fuchs

30.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z Milevska si vezou florbalisté pouze bod.
9

Odvety s nováčky florbalistům nevyšly

Krampus show v Kaplici.

Sobota je den, kdy stovky krampusů vtrhnou do Kaplice a s nimi tisíce diváků

Opustili nás

Prachaticko - V uplynulých dnech na Prachaticku zemřeli:

Ježíškova vnoučata plnila přání v prachatickém Domově Matky Vojtěchy

Prachatice /VIDEO/- Přáním paní Věry, klientky prachatického Domova Matky Vojtěchy, bylo zatančit si tanečním mistrem.

Čtrnáct baronů vzpomíná v knize

České Budějovice – Příběhy 14 Jihočechů, někdejších příslušníků Pomocných technických praporů, nabízí kniha Černí baroni od Černé věže.

Kam na Prachaticku nejen za kulturou?

Prachaticko - Přinášíme vám tipy pro volný čas.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT