Budoucnost nejen Národního parku Šumava, ale v podstatě celého regionu, mají v rukách poslanci. Ti se dnes mají zabývat vládním návrhem zákona o Národním parku Šumava.


Zatímco vedení Správy NP a CHKO Šumava vládní návrh považuje za dosud nejlepší možný, především ekologické organizace vládní návrh odsuzují. „Návrh zákona o Národním parku Šumava z dílny ministra Chalupy je ve skutečnosti návrhem na jeho zrušení. Umožňuje v něm developerské projekty a další zástavbu. Do části území, které bylo dosud ponechané přírodě, pouští těžařské firmy," tvrdí Jaromír Bláha z Hnutí Duha.


Podobná vyjádření považuje ředitel Správy Jiří Mánek za lživá. „Otevření Šumavy developerům je nesmysl a kategoricky to popírám," ohradil se Jiří Mánek a dodal, že jestli někdo pustil na Šumavu těžařskou lobby, bylo to v době, kdy Správu řídil František Krejčí a kdy se na Šumavě děly enormně vysoké kůrovcové těžby, a to i v první zónách. „Jen v letech 2007 až 2010 bylo v první zónách pokáceno 21 tisíc kubíků dřeva," dodal.


Vládní návrh vyhovuje i šumavským obcím. „Současný návrh zákona respektuje více lidi a obce, přestože právě ty musely při projednávání návrhu několikrát ze svých požadavků ustoupit ve prospěch ochrany přírody," uvedl starosta Kvildy Václav Vostradovský. První zóna by měla podle návrhu zabírat 26 procent rozlohy parku.

Co by měl přinést zákon o NP Šumava?
Zákon o Národním parku Šumava má přinést jasná a dlouhodobá pravidla na dalších 45 let, historicky největší první zónu a současně největší území ponechané přírodě při zachování všech pravomocí ochraně přírody.