„Nový systém vyvolal spoustu nejasností a problémy mají ředitelé škol i rodiče žáků. Ti první totiž potřebují pro vypsání druhého kola vědět, kolik mají volných míst, tedy kolik přijatých žáků opravdu nastoupí. Rodiče pak v novém zákoně tápou a nevědí, co mají dělat a jak správně postupovat,“ zhodnotil nový systém ředitel Střední školy Vimperk Lubomír Pichler.


Žáci totiž podávají tři rovnocenné přihlášky, z nichž škola nejenom že nezjistí, jaké druhé dvě si student vybral, ale ani to, kterou z nich preferuje. Takže třicet přijatých žáků rozhodně neznamená třicet obsazených míst v lavicích.

„Rodičům bych poradil obrátit se na základní školu, respektive na tamního poradce. Přestože je to dnes již záležitost rodičů a oné školy, věřím, že jim tam pomohou a poradí. A pak bych doporučoval navštívit školu, kterou si žák vybral jako prioritní. V neposlední řadě sledovat poštu a dodržovat zákonem dané termíny,“ odpověděl na otázku, jak pomoci rodičům, Lubomír Pichler.


Nicméně to není jediný problém, které přijímání na školu provází. Samostatnou kapitolou jsou i zápisové lístky. „Držel jsem jich v ruce již několik a všechny měly společnou jednu věc. Byly špatně vyplněné,“ potvrdil situaci ředitel Pichler. Vzhledem k tomu, že jde o dokument, který má své číslo a nelze jej tedy jen tak zkopírovat a opětovně vyplnit, nastávají problémy. Navíc si tento dokument někteří rodiče pletou s přihláškou.

„I tady bych doporučil rodičům navštívit školu, kam chtějí svého potomka umístit. K tomu je třeba připomenout, že těsně před podáním přihlášek se změnil zákon a takzvané vzetí zpět zápisního lístku lze udělat pouze jednou, oproti dřívějšímu stavu, který to neomezoval, což mnoho rodičů nezaznamenalo,“ pokračoval Lubomír Pichler.
Jak poznamenal, nově řešená úprava zřejmě přinesla oběma stranám více problémů než užitku a je třeba velké trpělivosti jak u rodičů, tak u ředitelů škol. Vzhledem k tomu, že lze během nadcházejícího půl roku očekávat až dvě změny na postech ministra školství, nebude to zřejmě úprava poslední.

Jaroslav Pulkrábek