„Teď už v podstatě jen osázíme připravené záhony rostlinami, stromy už vysazené jsou, osadíme lavičky a umístíme do zahrady sochy," popisuje ředitelka domova Hana Vojtová.


V červnu by chtěla zahradu, která je v podstatě zčásti v sídlišti, otevřít. „Důvod byl prostý. Parková úprava, kterou jsme tu měli, byla sice na pohled krásná, ale neposkytovala příliš soukromí, navíc se v ní klienti necítili jako doma. Nyní bude rozdělena do různých částí, bude v ní více laviček a stromy poskytnou stín. Navíc, a to je pro naše klienty hodně důležité, tu budou mít i keře s angreštem, rybízem a podobně, takže budou moci průběžně sklízet. Také ovocné stromy nebudou vysoké, ale tak zvaně obslužitelné, tedy tak, aby si naši klienti mohli klidně utrhnout třeba jablíčko nebo švestku," popisuje Hana Vojtová.


Chybět nebude ani bylinkový záhon nebo tak zvaně motýlí, který by měl motýly k sobě lákat.


„Pokud bude některý z klientů mít zájem, může se klidně starat o záhonky, ale vzhledem k tomu, že shýbání je pro klienty se sníženou pohyblivostí obtížné, mají možnost starat se o mobilní záhony v zimní zahradě. Ty jsou vyvýšené, aby u nich mohli pracovat v sedě nebo ve stoje bez nutnosti se shýbat. Navíc vše, co v zimní zahradě zasadíme, také sklidíme. Takže už jsme tam měli třeba kedlubny, ředkvičky, máme tam saláty," říká ředitelka domova.


„Zahrada bude mít nové cesty, každá z nich bude mít svého patrona. Umístíme do ní dřevěné sochy sv. Floriana, Markéty, archanděla Gabriela a Naději. Cesty navíc park rozdělí na čtyři roční období, kdy každé z nich bude mít výsadbu, která ročnímu období odpovídá," přibližuje Hana Vojtová.


Celá úprava zahrady, která by mimo jiné měla lákat i děti, stojí zhruba půl milionu korun. „Tyto peníze jsme získali z Evropské unie," potvrdila ředitelka.


„Na zahradu se velmi těšíme, svoji novou strukturou bude nakloněna právě pro naše uživatele, oni sami si mohou vybrat, v jakém úseku zahrady budou trávit volný čas. Na zahradě mohou dále pěstovat bylinky, známé květiny, zkrátka to, na co byli zvyklí z domova. Vždyť jejich život byl spjatý s přírodou, proto i tato zahrada bude přizpůsobena jejich potřebám a zvyklostem," říká sociální pracovnice Ivana Bílková.


Stejně tak se těší i samotní obyvatelé. „Těším se," potvrdil už před časem Zdeněk Hybner.