Zvyšující se ceny brambor trápí jídelny. Ty je totiž ze svých jídelníčků vyřadí jen těžko a zatím se v podstatě zuby nehty brání tomu, aby zdražily obědy svým strávníkům.


„Určitě je to problém," připouští vedoucí jídelny prachatické Střední pedagogické školy a VOŠ na Zlaté stezce Marie Kubičková. Podle jejích slov se jídelna musí vejít do denního rozpočtu, v němž je zahrnuta celodenní strava pro studenty ubytované v domově mládeže. „Takže každé zvýšení je logicky problém. Navíc, nemůžeme vařit bez brambor, jídelníček musí být pestrý a vyvážený. Vařit jako přílohy jenom rýži, knedlíky nebo těstoviny, to nemůžeme. Zatím se ale snažíme, abychom naši cenu udrželi," říká.


V Nové Peci už museli strávníkům, kteří si pro obědy do školní jídelny docházejí a odnášejí si je domů, jídlo zdražit. „Pro děti zatím cenu držíme," říká ředitel místní školy Miloš Doležal.


Také ve školních jídelnách Vimperku se snaží cenu udržet. „Nerostou jen ceny brambor, ale obecně všech potravin. Zatím cenu držíme, ale jak dlouho se nám to bude dařit, pokud ceny surovin porostou, to je těžko říci. Nikdo ale nezdražuje rád," uvedla vedoucí školní jídelny při Základní škole Smetanova Marie Kopáčiková.


Nárůst cen samozřejmě zaznamenali i v hospicové kuchyni v Prachaticích. I tady se snaží podle vedení ceny zatím udržet.