Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) po půl třetí odpoledne uvedl, že tzv. konvektivní aktivita je nejsilnější na linii mezi jižními a severními Čechami. „Intenzivní bouřky mohou produkovat i kroupy kolem 3 cm jako například buňka v okolí Českých Budějovic,“ uvedl ústav s tím, že jakmile se začnou bouřky slévat do linií, vzroste i riziko intenzivních přívalových srážek.

Následkem bouřek, které se do kraje vrátily ještě kolem 20. hodiny, v jižních Čechách padaly stromy. Třeba na Šumavě nebo Novohradsku. Do stromu narazil kolem třetí odpoledne osobní vlak na trati mezi Suchdolem nad Lužnicí a Novou Vsí nad Lužnicí. Cestující odvezla náhradní doprava. Podle informací Českých drah byla trať číslo 226 ve zmíněném úseku znovu průjezdná kolem 19. hodiny.

close Kroupy v Prachaticích. info Zdroj: Deník/Jana Vandlíčková zoom_in Kroupy v Prachaticích.

ČHMÚ dodal, že středeční bouřky jsou a budou ale i nadále spíše lokální a nevyskytnou se na celém území výstrahy. „Sledujte proto radarová data. Na nejsilnější buňky můžeme vydávat i výstrahy na pozorovaný jev nad rámec vydané předpovědní výstrahy,“ uvedli hydrometeorologové.

Nejdříve padaly drobné krupky, pak se zvětšovaly. Nebyly ale kulaté, spíše placaté. Po bouřce se na chvíli ochladilo, bylo příjemně, pak ale znovu začalo být dusno. Kroupy padaly také na Českobudějovicku. Zničenou úrodu odtud ale lidé zatím nehlásí.