„Kontrola stavu byla naplánována ještě před bouřkou s tím, že by se měla uskutečnit tento nebo příští týden. Čekám na potvrzení termínu," potvrdila včera vedoucí odboru životního prostředí MěÚ Prachatice Marie Peřinková.


Ani detailní rozbor, pokud by byl k dispozici, jakože není, by ale neukázal poškození kořenového systému. „O metodě, která by byla schopna zkontrolovat bez poškození kořenový systém, nevím. Byla jsem se hned druhý den v parku podívat, ale podle mne hniloba v kořenech nebyla. Kořeny nebyly vytržené. Došlo ke zlomení, ale blíž si to vysvětlit nedokáži," říká Marie Peřinková.


Současně potvrdila slova Roberta Zemana, že dendrologický rozbor je nákladná záležitost. „Už jednou jsme chtěli nechat dělat na základě odebraných sond tahové zkoušky u stromů ve Štěpánčině parku, byli jsme s tím v radě, ale jedná se o poměrně finančně náročnou záležitost a tehdy to rada neodsouhlasila. Neříkám, že o tom neuvažujeme, ale počkám, až co vyplyne z kontroly," podotkla Marie Peřinková. Plánovaná kontrola má zahrnovat zdravotní řezy, kde to bude potřeba, překontrolování vazeb, výměnu jednotlivých popruhů, jejich dotažení nebo povolení.

Podrobný dendrologický průzkum prý nelze provádět masivně a u všech stromů, spíše jen u těch rizikových. Podle Marie Peřinkové začínají finanční náklady na takový průzkum za jeden strom kolem dvaceti tisíc korun.


Pokud se týká revitalizace Štěpánčina parku, připravena je, ale netýká se dřevin. „Výraznější úprava se provedla v roce 2007. Nějaké kácení bylo, udělaly se vazby. Ale že bychom měli připravenou novou výsadbu, to ne," potvrdila vedoucí odboru životního prostředí.