V rámci oslav stého výročí Jihočeského divadla (JD) bude hlavním pilířem právě dřevěná Bouda, kterou zapůjčí Divadlo bratří Formanů.

Divadelní areál vysoký 9,85 m, 30 m dlouhý a 16 m široký usadí na elevaci 230 diváků. Na Mariánském náměstí se začne stavět od 9. listopadu, aby zde 21. listopadu mohla mít premiéru Smetanova opera Dalibor. To proto, že historickou budovu také otevřel Dalibor.

Financování: Rozpočet JD na rok 2019 byl schválen původně ve výši 119 817 000 Kč, nyní se počítás rozpočtem, který zahrnuje příspěvek od zřizovatele ve výši 111 712 000 Kč. Ten je jen o 1 700 000 vyšší než loni, kdy nebyl navíc k premiérám chystán program k výročí JD.

Podle ředitele divadla Lukáše Průdka diváci uvidí operu tentokrát v úpravě Miloše Formana. „Bouda je ideální místo, abychom zde mohli uvést takového Dalibora,“ myslí si Lukáš Průdek. Premiéru zde budou mít i další tři soubory JD. Uvidíte politickou komedii Bertolta Brechta Zadržitelný vzestup Artura Uie a taneční show Inscenační porada o tom, jak vzniká divadlo. Na sváteční téma Malé divadlo přichystá rodinnou inscenaci Útěk do Egypta přes Království české. Ke 40 představením navíc lze paralelně navštěvovat DK Metropol, kde bude uveden muzikál Evita či balet Šípková Růženka.

Soudobě s Boudou se bude v historické budově podle Lukáše Průdka intenzivně zkoušet. „Bude se oprašovat na zbytek sezony, aby nedošlo k výpadku,“ říká.

V dočasné budově se bude hrát do posledního prosince, po Silvestru nastoupí hostující soubory. Z Mariánského budova zmizí kolem 19. ledna. „Bude to tam vypadat jako dnes,“ slibuje Lukáš Průdek. Po celou dobu Boudy mohou návštěvníci za 50 Kč využít zážitku 3D zvuku na instalaci v maringotce po loutkáři Matěji Kopeckém.

Rozpočet JD je o 1 700 000 Kč vyšší oproti loňskému roku, kdy ale nebyly na programu projekty k výročí. Oproti původním plánům je konečná částka rozpočtu divadla 111 712 000 Kč, tedy o osm milionů nižší.

Cílem projektu Bouda je připomenout myšlenku na stavbu kulturní budovy na Mariánském náměstí. Ta se chystala již v 60. letech a znovu se o ní jedná. „Bouda je symbol, kterým chceme debatu o nové budově znovu rozproudit,“ říká ředitel.