Historická budova bývalé pošty v Borových Ladách.Historická budova bývalé pošty v Borových Ladách.Zdroj: Matyáš Vitík, Česká poštaHistorický objekt, ve kterém sídlil úřad pošty, státní podnik Česká pošta prodal v aukci. Nabízel ho celkem čtyřikrát. Cenu na dům, který v realitních inzerátech označil jako rodinný, stanovila Česká pošta na pět milionů korun. Za stejnou sumu ji nejprve nabídl obci Borová Lada. „My jsme se se zastupiteli dohodli, že za takové peníze objekt koupit nechceme,“ řekl Deníku borovoladská starostka Jana Hrazánková. Pět milionů byla v aukci cena vyvolávací a také prodejní. To včera potvrdil mluvčí České pošty Matyáš Vitík. „Minimální cena nemovitosti byla stanovena znaleckým posudkem na 5 milionů korun. Do e-aukce se přihlásil jediný zájemce, soukromá osoba, který budovu včetně pozemku o rozloze 231 m2 za vyvolávací cenu získal,“ řekl.

Jedním z míst, kde na radnici vládne žena, je Vimperk. Starostkou je zde již potřetí Jaroslava Martanová.
Starostování berou do svých rukou ženy. Starostek na Prachaticku je více

Jana Hrazánková zároveň uvedla, že obec bude ráda, když nový majitel zachová současný ráz historické nemovitosti. „Přála bych si, aby dům nezboural a nepostavil moderní, který by na Šumavu nezapadl,“ řekla. Doufám, že nový majitel bude s obcí spolupracovat a dům využije k bydlení, rekreaci nebo v něm nabídne nové ubytovací kapacity. „I když nutno podotknout, že v případě nabídky ubytování je u nás konkurence dost velká,“ popsala.

Historická budova bývalé pošty v Borových Ladách.Historická budova bývalé pošty v Borových Ladách.Zdroj: Matyáš Vitík, Česká poštaČeská pošta se rozhodla objekt prodat ve chvíli, kdy zjistila, že pro něj už nemá využití. Poštovní služby zajišťuje v této lokalitě obec formou pošty Partner od listopadu loňského roku. A v obci jsou s takovým provozem spokojení. Pošta má otevřeno v týdnu denně, třikrát v dopoledních a dvakrát odpoledních hodinách. „Navíc jsme mohli nabídnout pracovní příležitost místním lidem, moc možností tady nemáme,“ zhodnotila borovoladská starostka s tím, že služby Pošty Partner využívají jak místní, tak turisté.

V prodané nemovitosti je část prostor pronajata formou nájemní smlouvy, kde práva a povinnosti přechází na nového majitele. „Nyní bude po vypořádání kupní ceny uzavřena kupní smlouva a proveden vklad na katastr nemovitostí. Naším záměrem bylo nepotřebný majetek prodat a zároveň v obci zachovat poštovní služby. To se podařilo,“ zdůvodnil manažer správy majetku České pošty Jiří Valečko s tím, že v současné době Česká pošta nabízí k prodeji formou e-aukce po celé republice dvaadvacet nemovitostí a připravuje prodej dalších jedenácti.