Ortopedické oddělení v Nemocnici Prachatice je stále trnem v oku Všeobecné zdravotní pojišťovny. Prachatickému deníku to potvrdil ředitel nemocnice Michal Čarvaš.


Zdůraznil, že nároky VZP i prachatické nemocnice se téměř shodují v dalších oblastech péče, tedy v počtu lůžek na gynekologii i dětském a novorozeneckém oddělení. „Shodnout se nemůžeme na centrální jednotce intenzivní a resuscitační péče a chirurgii, potažmo zřízení samostatného ortopedického oddělení," vysvětlil ředitel prachatické nemocnice s tím, že další jednání právě o ortopedii by měli zástupci jihočeských nemocnic absolvovat v pondělí.

Společně se totiž nemocnice na jihu Čech domluvily, že smlouvy podepíší až ve chvíli, kdy dojde ke shodě s VZP ve všech zařízeních. „Já osobně věřím, že přesunem ortopedických výkonů z Prachatic VZP nic neušetří, a že zde poskytujeme kvalitní péčí za minimálně stejných podmínek, jako jinde," zkonstatoval Michal Čarvaš s tím, že podporu ortopedii vyjádřilo nejen vedení kraje a nemocnic na jihu Čech, ale hlavně tisíce lidí, kteří se podepisovali pod petici o zachování péče v prachatické nemocnici ve stávajícím rozsahu.


Prachatickou ortopedii čeká začátkem prosince výběrové řízení na ministerstvu zdravotnictví. „Právě tam musí říct svůj názor právě všeobecná zdravotní, protože ostatní pojišťovny nemají s ortopedií v Prachaticích problém a svůj souhlas daly ve výběrovém řízení už před třemi roky," vysvětlil Michal Čarvaš.


Jeho zástupce František Stráský upřesnil, že vznik ortopedického oddělení má podporu české ortopedické společnosti. „Splňujeme požadavky jak technického, tak i personálního vybavení," uzavřel MUDr. Stráský.