Atrakci, na jakou hned tak někde nenarazíte, mají nyní doslova na dohled obyvatelé posledních bytovek v Lenoře. Pokud vykouknou z okna ti z nejvyšších pater, mohou dohlédnout až na místo, kde se činí bobr.


Většině lidí se sice nepoštěstí vidět ne právě tradičního obyvatele této části Chráněné krajinné oblasti Šumava, zato jeho dílo je všem takřka na očích. Potvrdila to i starostka Lenory Jaroslava Krnáková. „O bobrovi jsme tu sice věděli už dřív, ale teď se zřejmě posunul po Vltavě níž. Je nějakých padesát metrů pod Rechlemi," říká starostka Lenory.


Bobr se stal dost možná i vlivem mírné zimy okamžitou atrakcí nejen pro místní. Zvláště, když pahýly stromů jsou viditelné od hlavní silnice. „Usídlil na břehu mezi Vltavou a hlavní silnicí a usilovně kácí. Lidi jsou z toho nadšení a chodí se tam dívat. Navíc z jeho působení nemusejí mít obavy ani rybáři. A Povodí Vltavy zatím na jeho přítomnost tady také nijak nereagovalo," dodala Jaroslava Krnáková.


Nakolik ovlivní přítomnost bobra na jeho novém stanovišti chystaná oprava Rechlí letos v létě, si starostka odhadnout netroufá. „Snad mu to nebude vadit. Jsou tu dokonce i vydry. Nedávno jsme byli přímo na mostě a poměrně hlasitě jsme se bavili a vydry skákaly pod námi, aniž by bylo znát, že je to nějak vyrušuje," říká starostka.


Podle místního lesníka Rolanda Kralika žije bobr na břehu řeky Vltavy v páru. Odhalily to snímky z fotopasti, kterou v místě instaloval.


Zda se jedná čistě o párek bobrů, nebo už o rodinku, se podle Jana Mokrého z oddělení monitoringu Správy NP a CHKO Šumava zatím nedá odhadnout. Každopádně tito bobři nejsou na Šumavě zdaleka výjimkou. „První výskyt jsme zaznamenali zhruba v roce 2005 v okolí Železné Rudy. Podle posledních informací do jižní části Šumavy migrují bobři z Rakouska," uvedl Jan Mokrý.