I když by se mohlo zdát, že například Blanice se po extrémním suchu vzpamatovala, na Husinecké přehradě se chybějící srážky znovu začínají projevovat. „Co se týká Blanice, tam se podařilo díky zvýšenému přítoku navýšit hladinu v Husinecké přehradě na normální hladinu, když před tím byla níž o zhruba čtyři metry než obvykle. Nicméně přítok opět klesl, takže odtok je v současnosti vyšší a hladina začíná mírně klesat,“ potvrdil dispečer Povodí Vltavy Petr Hovorka.

A výrazný pokles teplot bez srážek, který slibují v příštích dnech meteorologové, není nic, co by stav zlepšilo. „Příliš nízké teploty by paradoxně mohly situaci navíc i zhoršit, nejde jen o několik stupňů pod nulou, ale o mrazy pod deset stupňů. „Při teplotách pod patnáct až dvacet stupňů pod nulou může docházet k vymrzání pramenů a snižuje se následně už tak slabý přítok. Teoreticky by se tak mohly přítoky v hlubokých mrazech bez sněhové pokrývky rapidně snížit,“ doplnil.

Na Prachaticku pocítili letos nedostatek pitné vody obyvatelé ve dvanácti obcích a osadách. A to se týkalo jen obecních zdrojů. „Obecně měli velké problémy i vlastníci domácích kopaných studní,“ uvedl Petr Fidler z odboru životního prostředí MěÚ Prachatice.