„Chceme vybudovat čističku odpadních vod v horní části Těšovic. Odpadní voda není svedena přímo do Blanice, ale teče přes několik pozemků. Tímto způsobem se již částečně zbaví nežádoucích látek, kterých následně obsahuje jen naprosté minimum,“ přibližuje situaci starosta obce Jan Řezník.
Zároveň je starosta přesvědčen o tom, že je celkově situace v pořádku. „V této části obce žije okolo šedesáti obyvatel, a proto nedochází k žádnému razantnímu znečištění. Kdyby tomu tak bylo, věděl bych o tom. Chceme ale samozřejmě celou věc uvést co nejrychleji do pořádku a nepříjemného problému se tak konečně zbavit,“ hodnotí.
Výstavbu čističky odpadních vod budou Těšovičtí hradit plně z vlastních zdrojů.
„Předpokládané náklady se vyšplhají na částku okolo pěti milionů korun. Bohužel se nám nepodařilo získat dotaci. Proto jsem velice rád, že si na výstavbu obec našetřila sama,“ popisuje dále Jan Řezník.
Výběrové řízení na zhotovitele stavby se podle slov starosty prodlouží.
„Ukončení výběrového řízení na zhotovitele stavby se z původního termínu třicátého prvního března prodloužilo do devátého dubna. Poté již budeme mít jasno a pustíme se do samotné výstavby čističky. Pokud vše půjde podle plánu, začneme již v květnu,“ upřesňuje.

Podle slov hospodáře místní organizace rybářů v Husinci Milana Suchardy vzniká pro ryby problém především v létě. „V tomto období dochází ke snižování stavu vody. Pokud obec čističku nemá, může dojít i ke snížení hladiny kyslíku ve vodě a tím i případnému úhynu ryb.
Čistička odpadních vod samozřejmě má své opodstatnění, ale není na škodu, když je ve vodě mírné biologické znečištění. Ryby takové podmínky potřebují. Těšovice jsou malá obec, a proto zde žádné větší riziko pro ryby jistě nehrozí,“ popsal celou situaci.
„Já osobně s výstavbou čističky odpadních vod rozhodně souhlasím. Má svůj důvod. Zlepší se nejenom podmínky pro ryby žijící v Blanici, ale i pro celou okolní přírodu. Každá podobná akce je pro Těšovice jedině přínosem,“ myslí si obyvatel obce Václav Kott.