Na konci dubna skončily tři billboardy ve skladu Technických služeb. Dva ze tří už jsou od minulého týdne zase zpátky. Tentokrát ovšem s tím, že už nejsou v ochranném pásmu komunikace. Povolení k jejich stavbě ale prachatický úřad podle zjištění Deníku nevydal. Stojí načerno.

K odstranění tří poutačů došlo na základě rozhodnutí silničního správního úřadu letos 25. dubna. Až do 11. června byly uloženy pod zámkem ve skladu Technických služeb. Hned poté, co si je montážní firma vyzvedla, umístila je zpět, ovšem mimo ochranné pásmo komunikace.

Ačkoli dopravní inženýr Policie ČR v Prachaticích Václav Kalous nesouhlasí, podle svých slov nic udělat nemůže a nebude ani dávat podnět k jejich odstranění. „Názor policie stavební úřad nezajímá. Bezpečnost provozu není podle něj kritérium," uvedl Václav Kalous s tím, že podle předběžné diskuse se zástupci úřadu není v síle policie billboardy odstranit.

V případě, že nebudou v ochranném pásmu komunikace, nehodlá se policie dožadovat jejich odstranění. „Stejně bychom skončili jako v Husinci, kde stavební úřad jasně řekl, že vše je podle zákona. Pokus jsme učinili," vzpomněl na jeden z případů dopravní inženýr. „Jejich odstranění je plně v kompetenci stavebního úřadu," řekl.


Zástupci prachatického střediska Správy a údržby silnic si ale myslí něco jiného. Podle slov vedoucího technicko správního úseku Martina Grožaje jde o nepovolené stavby a jako takové nemají u silnic co dělat. „Je přece úplně jedno, jestli jsou v patnácti᠆metrovém ochranném pásmu, nebo dvacet centimetrů za ním," hodnotil situaci Martin Grožaj, který se pokusí v boji za odstranění cedulí dál bojovat.