Podle mluvčího společnosti E.ON se jednalo až o dvacet tisíc odběrných míst. „Do této chvíle se podařilo odstranit závady v dodávkách energie u zhruba poloviny odběrných míst. Nejhorší byla situace na Vimpersku a Volarsku, nicméně zhruba hodinový výpadek postihl i Prachatice a bez proudu je stále také Husinec," upřesnil mluvčí Vladimír Vácha.

Problémy v dodávce energie způsobil energetikům těžký sníh a následně spadlé stromy a větve do elektrického vedení také v okolí Arnoštova, Zbytin či Zdíkova. V porovnání s Českokrumlovskem a zbylými místy v Jihočeském kraji je na tom Prachaticko podle Vladimíra Váchy hůře v tom, že dochází až k poškození zařízení. „Zatímco na jiných místech v kraji bylo možné po odstranění spadlých větví jednoduše obnovit dodávku proudu, na Prachaticku dochází k tomu, že jsou nejen potrhané dráty, ale poškozeny jsou i izolátory a na některých místech mohou být poškozeny i podpěrné sloupy, což situaci s obnovou dodávek proudu komplikuje," upozornil Vladimír Vácha.

Zejména v prvních hodinách kalamity stěžoval nápravu stavu energetikům i stav silnic. „Řada komunikací byla v ranních hodinách neprůjezdná, ať už kvůli sněhu na silnicích, nebo stromech přes cestu, ale i zastavené dopravě. Musím vyzdvihnout přístup Policie ČR i silničářů, kteří našim technikům a vozidlům umožnili přednostní průjezd," doplnil mluvčí společnosti E.ON.

Podle jeho slov by měla být do pátečního večera obnovena dodávka elektřiny na většině míst. Nicméně s problémy se budou energetici potýkat zejména v odlehlejších místech na koncových bodech paprskového vedení, kde není možné zajistit dodávku elektřiny zokruhováním přes jiná místa. Tam může omezení dodávky elektřiny trvat déle.