Prachatický starosta Martin Malý upřesnil, že ještě v letošním roce by mělo mít město připravený projekt až ke stavebnímu povolení tak, aby mohlo zkusit žádost o dotaci z Regionálního operačního programu Jihozápad.

„Předpokládám, že částka za rekonstrukci bude právě jako v Klatovech, tedy okolo čtrnácti milionů korun," odhaduje starosta Prachatic s tím, že opravy letního kina se město nechce zříct už jen proto, že letní kino má ve městě tradici. Martin Malý ale uvedl, že město by z vlastního rozpočtu chtělo dát maximálně pět milionů korun. „Každopádně chceme získat dotační peníze, bez nich se oprava neuskuteční," ujistil.

Martin Malý i ředitel Kulturních a informačních služeb Michal Piloušek se shodují, že oprava letního kina v Klatovech, kterou byli zástupci prachatické radnice okouknout, je opravdu povedená. „Skvělé je, že jedna třetina hlediště je zakrytá. Promítat se pak může i případě teplých letních večerů s deštěm. A naprosto dokonalé je provedení antivandal," ocenil nápad ředitel kulturních služeb s tím, že Klatovští dokonce divákům za nízký poplatek zapůjčují podsedáky nebo deky. „Na druhou stranu bych ale chtěl, aby u pódia byl možný vjezd a také zázemí pro účinkující, které v Klatovech podle mého názoru chybí," popsal Michal Piloušek, co by se mohlo v prachatickém letním kině objevit.

Martin Malý si zase pochvaluje zasazení moderního areálu do historického rázu města. „Mají kino v těsném sousedství hradeb a kombinace moderního areálu a historických hradeb je naprosto úžasná," chválil starosta rekonstrukci klatovského areálu.

Podle ředitele KIS se v současné době dávají dohromady nápady, které by se mohly a měly objevit v zadávací dokumentaci. „Jaké budou podmínky na projekt ale zatím není jasné, to uvidíme až podle konzultace s projektantem," ujistil starosta Martin Malý. Každopádně je téměř jisté, že se sníží kapacita kina pro návštěvníky. Stalo se to také v Klatovech, kde z původních asi sedmi stovek sedadel zůstalo přibližně čtyři sta. Prachatičtí počítají asi se třemi sty místy. „To je pro velikost města Prachatice dostačující a pokud by jedna třetina byla zastřešená i to by bylo dostačující," uvažoval Michal Piloušek.

Pro starostu je rekonstrukce letního kina jedním z úkolů pro současné volební období. V případě, že bude projekt, stavební povolení a podaří se sehnat dotace, mohlo by se klidně už v příštím roce město pusti do rekonstrukce.

Rekonstrukce Letního kina v Klatovech se uskutečnila od června do září loňského roku a vyšla na přibližně čtrnáct milionů korun. Podle slov Michala Pilouška je to sice „první vlaštovka", ale postupem času opravy čekají všechna města, které takové areály mají. Prachatické letní kino je uzavřené od léta 2013. Hlavním důvodem byl přechod na digitální technologie promítání. Město koupilo vybavení jen do kina Národka.

Co se asi změní?
- pódium pro účinkující, a prostor pro taneční parket, možná mobilní 
- počet sedadel bude s největší pravděpodobností snížen
- zázemí pro promítače a WC i s bezbariérovým vstupem
- částečné zastřešení hlediště, zhruba z jedné třetiny
- digitální technologie kina