VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bez dobových fotografií by sgrafita nevznikla

Prachatice – Už měsíc zakrývá ochranná síť na Velkém náměstí v Prachaticích fasádu jednoho z domů. Její podoba by se měla změnit z pohledu současníka k nepoznání. Pokud by ale do Prachatic za několik měsíců zavítal obyvatel města ze začátku minulého století, cítil by se alespoň při pohledu na fasádu domu číslo popisné 10, jakoby se zastavil čas a neuplynulo více než jedno století.

31.5.2012
SDÍLEJ:

Restaurátoři obnovují sgrafita na Národním domě. Foto: Deník/Miroslav Fuchs

Zatímco si dvojice restaurátorů Jiří Mašek a Tomáš Skořepa v ateliéru zpracovává do šablon naskicované motivy, které následně přenesou zpět na předpřipravenou fasádu, na domě pracují jiní odborníci. Prakticky vzápětí, co restaurátoři provedli náčrty budoucích sgrafit na fasádu, na řadu přišla kladívka a sbíječky a kus za kusem padala omítka na zem, až pod ochrannou sítí prosvítal jen cihlový základ. Pro budoucí podobu fasády to byl ale nezbytný krok. Po dokončení hrubé fasády se na vlastní výzdobě bude pracovat přibližně další dva měsíce. „Dejme tomu do konce srpna bychom měli být hotovi. Sice je pro Prachatičáky trochu nepříjemné, že bude na Velkém náměstí stát lešení i po dobu konání Slavností Zlaté stezky a přes letní turistickou sezonu, ale zase až tak moc neomezuje," domnívá se Jiří Mašek.

Sgrafita, která se na fasádě objevila počátkem dvacátého století, by se tak díky restaurátorům měla na dům opět vrátit. „Jedná se o kopie původních sgrafit, která tvořily figurální a ornamentální zčásti kolorované motivy. Oproti klasickému restaurování původních historických fasád je vytváření kopií sice o něco rychlejší, nicméně si vyžaduje delší přípravu. Znamená to nejprve budoucí sgrafita rozkreslit na fasádu v poměru jedna k jedné, přenést je na papír a pro tu chvíli naše práce na fasádě končí a nastupují štukatéři. Ti omítku celou otlučou a znovu připraví pro naši další práci," shrnul Jiří Mašek. Budoucí sgrafita budou odpovídat původním, zachovaným na dobových fotografiích a některých kresbách objevených v archivu. „Na fasádu se vrátí nadokenní římsy. Jediné, co se nám nepodařilo prosadit, je původní vchod do domu. Na první pohled je zřejmé, že tenhle dům totiž nemá vstup, jelikož byl postupem času propojen se sousedním objektem, což není jediný případ v Prachaticích," dodal restaurátor. Fasáda by měla být přizpůsobena přelomu devatenáctého a dvacátého století, takže část práce se bude týkat i jejího patinování.

Pro práci restaurátorů se jako výhoda jeví i fakt, že kromě původního vstupu do domu nebyly zbylé otvory na fasádě příliš změněny oproti původní podobě. „Mírné odchylky sice jsou, ale nové sgrafito se tomu přizpůsobí," ubezpečil Jiří Mašek. „Celá fasáda původního objektu byla nižší. Současnou podobu vtiskli objektu při přestavbě původního renesančního domu a je zřejmé, že se autoři inspirovali nejen architektonickými prvky, ale i motivy fasádou dnešního Prachatického muzea. Sice nejsou dobové fotografie barevné, ale lze předpokládat, že i barevnost štukových prvků vycházela právě z muzea," říká Tomáš Skořepa. Vlastní sgrafita jsou podle jeho dalších slov v černém podkladu s krémovou svrchní vrstvou doplněné jemnou barevností vycházející v tomto případě z národních barev modré a červené, v některých detailech doplněných zlatistou barvou.

Sgrafito je technika, která se provádí do čerstvé omítky. „To, co se ten den připraví, musí se i dokončit, takže se pracuje po dílech. Je nutné, aby příprava eliminovala jakékoli zaváhání. Je třeba pracovat přesně a svižně," zdůraznil Tomáš Skořepa. Na podklad se nanese černá vrstva omítky, která se překryje svrchní závěrečnou vrstvou světlé omítky a celý díl se nechá částečně zaschnout. „Ne ale úplně, protože pak se na vrchní omítku přenese vzor a začne se s vyrýváním vlastního sgrafita do ještě živé omítky. Proto se musí dělat po částech. Jakmile by omítka přeschla, už by do ní nebylo možné sgrafita tvořit," upozornil Jiří Mašek.

Dostat budoucí podobu jedna k jedné znamená pracovat jak s dobovými fotografiemi, tak na vlastní fasádě. „Je to kombinace obojího. Jednak se zvětšovaly fotografie v detailech, jednak jsme si přímo na fasádu zakreslili rastr. Je to docela obtížné z poměrně malé vzdálenosti bez možnosti poodstoupit si rozkreslovat postavy tak, aby byly anatomicky správně. Po sejmutí pauz se provádí ještě upřesnění, aby výsledná podoba byla co nejpřesnější," shrnul Tomáš Skořepa.

O podobných rekonstrukcích se podle Tomáše Skořepy uvažuje vždy, když existuje vyšší estetický celek, který umožňuje konkrétní část doplnit i s vlastním vkladem. „Je to v případech, kdy se dochová větší celek a doplní se například jen menší detail. Tady lze uvažovat o celkové koncepci náměstí, kde tento dům hrál svou roli včetně sgrafit. Podobně se postupuje v případech nevratného poškození, ať již vinou válečných událostí nebo vandalství. Pak se příliš neváhá a původní stav je nahrazen kopií. Když Michelangelově Pietě urazili nos, za měsíc ho dodělali a nevedly se o tom velké diskuse," uvedl Tomáš Skořepa. Pro obdobný příklad není třeba putovat přes půl Evropy. Když byla před lety vlivem větru poškozena původní socha Spravedlnosti na prachatické kašně, byla rovněž nahrazena kopií.
Na současné práci, která je v Prachaticích pro dvojici restaurátorů ojedinělá, je důležité dochování dobových podkladů. „Měli jsme z čeho vycházet. Pokud by podklady neexistovaly, nebylo by možné, nebo velmi obtížné, si to jen vymyslet nebo čerpat z ústního podání pamětníků. Tady jsme měli možnost čerpat jak z dobových fotografií, tak z archivních dokumentů či zápisů ze sokolských kronik. Tohle je hodně výjimečná situace, která není zcela běžná. I proto nejsou rekonstrukce tak častou záležitostí," podotkl Jiří Mašek s tím, že se jim podařilo v archivu objevit nákres sgrafita. „Ten ale neodpovídal skutečnosti zachycené na fotografiích. Jednalo se možná o návrh autora, který nakonec nebyl realizován," dodal.

Autor: Miroslav Fuchs

31.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 13 280 Kč Pomocníci v kuchyni Pomocná síla v kuchyni. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13280 kč, mzda max. 14330 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Ranní směny od 6,00 do 14,30 hod. Odpolední směny od 9,30 do 18,00 hod. Jednou za čtrnáct dní je pracovní víkend od 6,00 do 14,30 hod. , Možnost smlouvy na dobu neurčitou. , žádosti spolu s životopisem zasílat na email:sekretariat@domovseniorupt.cz. Pracoviště: Domov seniorů mistra křišťana, Bavorská, č.p. 936, 383 01 Prachatice. Informace: Pavla Hanusová, +420 388 306 127. Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 16 000 Kč Pomocní dělníci ve výrobě Dělník-dělnice ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Kontaktní osoba: paní Eva Kordíková , tel.: 388333610, e-mail: info@moldasro.cz, Zaměstnavatel poskytuje stravenky, měsíční prémie, příspěvek na životní pojištění, 5 dnů dovolené navíc.. Pracoviště: Molda spol. s r.o., Mlýnská, č.p. 343, 384 51 Volary. Informace: Eva Kordíková, +420 388 333 610. Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 14 000 Kč Pomocníci v kuchyni Pomocná síla v kuchyni. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Informace poskytne paní Markéta Randáková , tel.: 388 428 213, e-mail: personal@centrum.cz. Pracoviště: Domov pro seniory stachy - kůsov, Kůsov, č.p. 1, 384 73 Stachy. Informace: Markéta Randáková, +420 388 428 213. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 40 000 Kč Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidič mezinárodní a vnitrostátní kamionové dopravy. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 40000 kč, mzda max. 60000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Poznámka k volnému místu: , Požadujeme: , - řidičský průkaz sk. C+ E, průkaz profesní způsobilosti, digitální kartu řidiče, , - výpis z rejstříku trestů a z bodového hodnocení, - posudek o výsledku dopravně psychologického vyšetření, , - praxe vítána, , - časová flexibilita, zodpovědnost, spolehlivost, pozitivní přístup k práci. , Nabízíme: , - jistotu zaměstnání u stabilní české společnosti s mezinárodní účastí, , - PP na dobu neurčitou , - jistotu vyplacené mzdy na výplatní pásku, pevný výplatní termín, , - výborné platové podmínky, , - odpočinkové a hygienické prostory pro naše řidiče, , - moderní vozový park, zázemí (vlastní servis, myčka, výjezdová servisní vozidla), , - čtvrtletní prémie za výkon. , Kontakt : Vodňanská č.p. 533, 384 11 Netolice, tel.: 731 123 112, email: personalni@sindelar-spedition.cz. Pracoviště: Šindelář spedition s.r.o. - netolice, Vodňanská, č.p. 533, 384 11 Netolice. Informace: Vendula Gregorová, +420 731 123 112.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jihostroj hrál v úterý na domácí půdě s  Aero Odolena Voda 3:1.
22

Jihostroj první zápas vyhrál

Zasedací místnost českobudějovického zastupitelstva zaplnili občané, kteří přišli na debatu o parkování. Týkala se rozšíření placených zón k řece Vltavě.
18

Parkovací zóny přivedly na radnici desítky občanů

Studenti si pozvali Jana Krause

České Budějovice/ROZHOVOR/ - Budoucí učitelka a ekonomové Jihočeské univerzity si v pozvali ostříleného hosta, aby jim přednášel o vzdělání, úspěchu, hrdosti i o předstírané pokoře. Zájemci o přednášku Jana Krause zaplnili univerzitní aulu po okraj.

Vimperští hokejisté dál vládnou kraji

Vimperk – Do Radomyšle zajížděli vimperští hokejisté potvrdit první místo v Krajské lize mužů.

Jako patolog pomáhá Josef Kult hlavně živým

Tábor - Josef Kult je primářem patologie v táborské nemocnici. Pochází z Českých Budějovic, medicínu vystudoval v Plzni.

Výlov Rožmberka vidělo 55 tisíc lidí

Rožmberk – Třídenní výlov krále rybníků Rožmberka, který skončil v neděli, si nenechalo ujít asi 55 tisíc diváků.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT