VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bez dobových fotografií by sgrafita nevznikla

Prachatice – Už měsíc zakrývá ochranná síť na Velkém náměstí v Prachaticích fasádu jednoho z domů. Její podoba by se měla změnit z pohledu současníka k nepoznání. Pokud by ale do Prachatic za několik měsíců zavítal obyvatel města ze začátku minulého století, cítil by se alespoň při pohledu na fasádu domu číslo popisné 10, jakoby se zastavil čas a neuplynulo více než jedno století.

31.5.2012
SDÍLEJ:

Restaurátoři obnovují sgrafita na Národním domě. Foto: Deník/Miroslav Fuchs

Zatímco si dvojice restaurátorů Jiří Mašek a Tomáš Skořepa v ateliéru zpracovává do šablon naskicované motivy, které následně přenesou zpět na předpřipravenou fasádu, na domě pracují jiní odborníci. Prakticky vzápětí, co restaurátoři provedli náčrty budoucích sgrafit na fasádu, na řadu přišla kladívka a sbíječky a kus za kusem padala omítka na zem, až pod ochrannou sítí prosvítal jen cihlový základ. Pro budoucí podobu fasády to byl ale nezbytný krok. Po dokončení hrubé fasády se na vlastní výzdobě bude pracovat přibližně další dva měsíce. „Dejme tomu do konce srpna bychom měli být hotovi. Sice je pro Prachatičáky trochu nepříjemné, že bude na Velkém náměstí stát lešení i po dobu konání Slavností Zlaté stezky a přes letní turistickou sezonu, ale zase až tak moc neomezuje," domnívá se Jiří Mašek.

Sgrafita, která se na fasádě objevila počátkem dvacátého století, by se tak díky restaurátorům měla na dům opět vrátit. „Jedná se o kopie původních sgrafit, která tvořily figurální a ornamentální zčásti kolorované motivy. Oproti klasickému restaurování původních historických fasád je vytváření kopií sice o něco rychlejší, nicméně si vyžaduje delší přípravu. Znamená to nejprve budoucí sgrafita rozkreslit na fasádu v poměru jedna k jedné, přenést je na papír a pro tu chvíli naše práce na fasádě končí a nastupují štukatéři. Ti omítku celou otlučou a znovu připraví pro naši další práci," shrnul Jiří Mašek. Budoucí sgrafita budou odpovídat původním, zachovaným na dobových fotografiích a některých kresbách objevených v archivu. „Na fasádu se vrátí nadokenní římsy. Jediné, co se nám nepodařilo prosadit, je původní vchod do domu. Na první pohled je zřejmé, že tenhle dům totiž nemá vstup, jelikož byl postupem času propojen se sousedním objektem, což není jediný případ v Prachaticích," dodal restaurátor. Fasáda by měla být přizpůsobena přelomu devatenáctého a dvacátého století, takže část práce se bude týkat i jejího patinování.

Pro práci restaurátorů se jako výhoda jeví i fakt, že kromě původního vstupu do domu nebyly zbylé otvory na fasádě příliš změněny oproti původní podobě. „Mírné odchylky sice jsou, ale nové sgrafito se tomu přizpůsobí," ubezpečil Jiří Mašek. „Celá fasáda původního objektu byla nižší. Současnou podobu vtiskli objektu při přestavbě původního renesančního domu a je zřejmé, že se autoři inspirovali nejen architektonickými prvky, ale i motivy fasádou dnešního Prachatického muzea. Sice nejsou dobové fotografie barevné, ale lze předpokládat, že i barevnost štukových prvků vycházela právě z muzea," říká Tomáš Skořepa. Vlastní sgrafita jsou podle jeho dalších slov v černém podkladu s krémovou svrchní vrstvou doplněné jemnou barevností vycházející v tomto případě z národních barev modré a červené, v některých detailech doplněných zlatistou barvou.

Sgrafito je technika, která se provádí do čerstvé omítky. „To, co se ten den připraví, musí se i dokončit, takže se pracuje po dílech. Je nutné, aby příprava eliminovala jakékoli zaváhání. Je třeba pracovat přesně a svižně," zdůraznil Tomáš Skořepa. Na podklad se nanese černá vrstva omítky, která se překryje svrchní závěrečnou vrstvou světlé omítky a celý díl se nechá částečně zaschnout. „Ne ale úplně, protože pak se na vrchní omítku přenese vzor a začne se s vyrýváním vlastního sgrafita do ještě živé omítky. Proto se musí dělat po částech. Jakmile by omítka přeschla, už by do ní nebylo možné sgrafita tvořit," upozornil Jiří Mašek.

Dostat budoucí podobu jedna k jedné znamená pracovat jak s dobovými fotografiemi, tak na vlastní fasádě. „Je to kombinace obojího. Jednak se zvětšovaly fotografie v detailech, jednak jsme si přímo na fasádu zakreslili rastr. Je to docela obtížné z poměrně malé vzdálenosti bez možnosti poodstoupit si rozkreslovat postavy tak, aby byly anatomicky správně. Po sejmutí pauz se provádí ještě upřesnění, aby výsledná podoba byla co nejpřesnější," shrnul Tomáš Skořepa.

O podobných rekonstrukcích se podle Tomáše Skořepy uvažuje vždy, když existuje vyšší estetický celek, který umožňuje konkrétní část doplnit i s vlastním vkladem. „Je to v případech, kdy se dochová větší celek a doplní se například jen menší detail. Tady lze uvažovat o celkové koncepci náměstí, kde tento dům hrál svou roli včetně sgrafit. Podobně se postupuje v případech nevratného poškození, ať již vinou válečných událostí nebo vandalství. Pak se příliš neváhá a původní stav je nahrazen kopií. Když Michelangelově Pietě urazili nos, za měsíc ho dodělali a nevedly se o tom velké diskuse," uvedl Tomáš Skořepa. Pro obdobný příklad není třeba putovat přes půl Evropy. Když byla před lety vlivem větru poškozena původní socha Spravedlnosti na prachatické kašně, byla rovněž nahrazena kopií.
Na současné práci, která je v Prachaticích pro dvojici restaurátorů ojedinělá, je důležité dochování dobových podkladů. „Měli jsme z čeho vycházet. Pokud by podklady neexistovaly, nebylo by možné, nebo velmi obtížné, si to jen vymyslet nebo čerpat z ústního podání pamětníků. Tady jsme měli možnost čerpat jak z dobových fotografií, tak z archivních dokumentů či zápisů ze sokolských kronik. Tohle je hodně výjimečná situace, která není zcela běžná. I proto nejsou rekonstrukce tak častou záležitostí," podotkl Jiří Mašek s tím, že se jim podařilo v archivu objevit nákres sgrafita. „Ten ale neodpovídal skutečnosti zachycené na fotografiích. Jednalo se možná o návrh autora, který nakonec nebyl realizován," dodal.

Autor: Miroslav Fuchs

31.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 12 600 Kč

Montážní dělníci výrobků z kombinovaných materiálů montážní dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12600 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Jedná se o montáž výrobků z plastů, obsluha strojů vyrábějící plastové součásti a následná montáž, zkušenosti s výrobním závodem výhodou, Výhody:, - zajištěné ubytování, příspěvek na dojíždění, závodní stravování, - způsob prvního kontaktu zájemce o volné pracovní místo se zaměstnavatelem -, e-mailem nebo telefonicky, Kontakt:, - Šimek Marek, tel.: 774492941, e-mail: simek@aktivteam.cz. Pracoviště: Aktivteam sv s.r.o.- pracoviště, Krumlovská, č.p. 979, 383 01 Prachatice. Informace: Marek Šimek, +420 774 492 941.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 100 Kč

Prodavači potravinářského zboží prodavač - prodavačka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: Obsluha zákazníků, drobné pečení a vaření, objednávky a starost o celkový chod a údržba kultury prostředí., Vyžadujeme: vstřícný přístup k zákazníkům, zájem o zdraví nebo zdravou životosprávu, dlouhodobou spolupráci., Výhody: stravování zdarma, zvýhodněný nákup všeho zboží, některé nápoje zdarma, pohodový kolektiv, možnost kreativního vyžití při tvorbě, krásné prostředí. , Kontakt:, - Radiměřská Lenka, tel.: 736 684 556, e-mail: le.ra@email.cz. Pracoviště: Biowaves group spol. s r.o.- provozovna fresheria, Bavorovská, č.p. 47, 384 11 Netolice. Informace: Lenka Radiměřská, +420 736 684 556.

Výroba - Výroba Ruční balič 14 000 Kč

Ruční baliči balič/balička. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 34. Poznámka: Vzhledem ke stále se rozšiřující výrobě hledáme zaměstnance na nové výrobní linky při balení čokolády., Zaměstnanecké výhody:, naturální odměny, možnost ubytování, Pro více informací kontaktujte Lenku Wimbersky na TEL: 388 304 210 nebo e-mailem na: lenka.wimbersky@fsgruppe.com.. Pracoviště: Fetter + spiritini konfex s.r.o. - prachatice, Nebahovská, č.p. 68, 383 01 Prachatice. Informace: Lenka Wimbersky, +420 388 304 210.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel střední školy 26 020 Kč

Učitelé všeobecně vzdělávacích předmětů na středních školách Učitel/-ka všeobecně vzdělávacích předmětů na SŠ - Anglický jazyk. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky:, - magisterský stupeň VŠ v oboru učitelství všeobecně vzdělávacích předmětů SŠ nebo, - magisterský stupeň VŠ v neučitelském oboru - Anglický jazyk + učitelství SŠ nebo , - magisterský stupeň VŠ v oboru učitelství cizích jazyků nebo, - magisterský stupeň VŠ v oboru cizího jazyka + studium pedagogiky nebo, další varianty pro splňující odbornou kvalifikaci dle zák. č. 563/2004 Sb. o pedagogických pracovnících,, případně zkouška z Anglického jazyka na úroveni minimálně C1., Možno plný i zkrácený úvazek., Zaměstnavatel poskytuje 40 dnů dovolené, zvýhodněné stravování, příspěvek na rekreaci., , Zájemci zašlou email na adresu binderova@stredni-skola.eu. Pracoviště: Střední škola a základní škola, vimperk, nerudova 267, Nerudova, č.p. 267, 385 01 Vimperk. Informace: Michaela Binderová, +420 734 200 749.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Helena Žípková (na snímku) darovala do Kabelkového veletrhu Deníku bižuterii.

Do redakce donesla tašku bižuterie

Ilustrační foto

Soutěž o nejoblíbenější provozovnu pro rok 2018

Cyklista zraněním podlehl

Bučina - Již 23. obětí tragických dopravních nehod na jihočeských silnicích se stal cyklista, který se zranil při pádu ve středu 18. července na cestě z Bučiny na Knížecí Pláně. Potvrdila to Martina Joklová, prachatická tisková mluvčí Policie ČR.

Fréza už je v Chrobolech

Chroboly – Už dnes (20.7.) se přesunula technika z úseku vozovky z Příslopu do Záhoří přímo do Chrobol. Potvrdil to Martin Grožaj z prachatické Správy a údržby silnic.

Kabelkový veletrh letos již popáté

Tisíce a tisíce kabelek a dětských knih. Stovky kousků bižuterie, šátků a kravat. To vše prošlo čtyřmi ročníky Kabelkového veletrhu pořádaného regionálním Deníkem v českobudějovickém IGY Centru.

Centrum Suchdolu zdobí medonosné květiny

Suchdol nad Lužnicí – Po dokončení kompletní stavební rekonstrukce náměstí bylo potřeba vrátit do středu města zeleň.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT