Do Vimperka ho dovezli skauti. Pavlína Hrdličková v oddíle přezdívaná Culík, řekla, že čekání na studeném strakonickém nádraží na rychlík z Brna jim zpříjemnili tamní skauti, kteří je pozvali do své klubovny. „To je výhoda skautingu, že ačkoli nás vůbec neznali, věděli, že jsme skautky a máme problém. Tak se nás ujali. I když měli své práce více než dost, neboť se chystali přenocovat ve vlastnoručně postaveném iglů,“ doplnila historku Culík.
Pak již bez nesnází ve dvou petrolejových lampách světlo z Betléma skautky přivezly do Vimperka, kde hned několik organizací a firem připravilo Betlém s živou ovečkou, zpívání koled a nechyběl ani teplý čaj, cukroví a samozřejmě rozdávání betlémského světla. To pak zájemcům připaloval osobně vimperský starosta Bohumil Petrášek.


„Tradice Betlémského světla započala v roce 1986, původně jako poděkování jedné nadace dárcům. Následně se pak rozšířilo do všech kontinentů vyjma Antarktidy, i když, kdo ví. Třeba se dostalo i tam. Do Čech jej poprvé přivezli exiloví skauti v roce 1989, jako posla svobody a od té doby k nám přichází každoročně,“ prozradila něco z historie betlémského světla vedoucí vimperských skautek Lenka Vaverová, které v oddíle neřeknou jinak než Knoflík.
Oheň v jeskyni, kde se podle tradice narodil Ježíš, zapaluje každoročně některé z oceněných rakouských dětí, a poté je letadlem dopraveno ve speciální schránce do Vídně. Vlakem do Brna a dále do všech koutů republiky jej již rozvážejí skauti, kteří si je předávají štafetou na nádražích či zastávkách.


Jak Lenka Vaverová dále vysvětlila, jedná se navíc o akci vcelku ekumenickou, neboť ve Vídni se rozdává každý rok v kostele jiné církve. Součástí akce „vimperský Betlém“ je i sbírka, která je určena na podporu prachatického hospicu a pokladnička je umístěna přímo v Betlémě v prostranství před vimperskou pizzerií.
Vzhledem ke krádeži, ke které zde před několika lety došlo, je řádně zabezpečena, pravidelně vybírána a navíc je na ní nasměřována kamera městské policie.

Jaroslav Pulkrábek