Tradiční postavy z betléma jen vystřídaly plastiky Volaráků vytvořené sochařem Ivanem Šmídem. Podle starostky Volar Martiny Pospíšilové jsou dřevěné plastiky Svaté Trojice, tří králů, anděla a dvou oveček v životní velikosti až do příštího adventu uschovány v přízemní zasedací místnosti radnice. „Je to tradiční místo pro sochy, které vznikaly postupně při Slavnostech dřeva a zatím se tam v pohodě vejdou," ubezpečila starostka.
Pokud ale město nechá zadat Ivanu Šmídovi další postavy do betléma, nemuselo by to za několik let tak docela platit. „Zatím to nedokáži odhadnout, ale určitě by si volarský betlém několik dalších postav zasloužil. Dovedu si ale představit, že se s Ivanem Šmídem dohodneme, aby nám postavy do betléma doplnil," zvažuje Martina Pospíšilová. Zda to budou pastýři nebo poutníci, ale jisté není.
Jisté ovšem je, že návštěvníci města i Volaráci mohou nyní ocenit i další práci sochaře Ivana Šmída. „Přístřešek pro postavy betlému nyní slouží jako výstavní prostor pro postavy Volaráků, které Ivan Šmíd vytvořil také přímo pro Volary při Slavnostech dřeva. Takže tam jsou muzikanti, dřevorubec a babička s husou. Stejně jako betlém je i tento soubor soch na večer znovu nasvícen," dodala starostka Volar.
Zda zůstanou dřevění Volaráci na svém současném místě i v době Slavností dřeva, bude do značné míry záležet také na zájmu a požadavcích řemeslníků a trhovců. „Uvidíme, jaký bude zájem. To začínáme zjišťovat v těchto dnech. Ale je pravděpodobné, že pokud bude při Slavnostech dřeva opět přítomen i sochař Ivan Šmíd, rozmístíme jeho sochy kolem něho jako takovou malou galerii, aby návštěvníci slavností měli možnost vidět sochaře nejen při práci, ale i jeho práci již hotovou," doplnila Martina Pospíšilová.